Merkez Bankası Başkanı Ağbal'dan faiz açıklaması

TCMB Başkanı Naci Ağbal, PPK toplantısı sonrasında yeni faiz kararını duyurdu.

Merkez Bankası Başkanı Ağbal'dan faiz açıklaması
Editör: Hakan A.
18 Şubat 2021 - 13:59 - Güncelleme: 18 Şubat 2021 - 14:09
Ekonomide gözlerin çevrildiği nokta olan Merkez Bankası, 2021 Şubat ayında faiz kararı açıkladı. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, PPK toplantısı sonrasında faiz kararını açıkladı.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 18 Şubat 2021 - İstanbul


Türkiye ekeonomisi az önce Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararına kilitlenmişti. TCMB Şubat ayı faiz kararı ile beklenti sona erdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ekomide beklenen faiz kararını az önce açıkladı. TCMB Başkanı Naci Ağbal, PPK toplantısının peşinden faiz kararını duyurdu. 18 Şubat 2021 Tarihli PPK Kararı: 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı sabit tutuldu.


TCMB, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 17'de sabit bıraktı (Beklenti: % 17 Önceki: % 17)

merkez banbkası faiz açıklaması şubat 2021

TCMB faiz kararı ile birlikte yaptığı açıklamada;  "Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar, sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir. Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 hedefine varıncaya kadar, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir." denildi.

Faiz Oranlarına İlişkin Basın Duyurusu

Toplantıya Katılan Kurul Üyeleri; Naci Ağbal (Başkan), Murat Çetinkaya, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener, Abdullah Yavaş. 

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

İktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı kısıtlamaların ekonomi üzerindeki aşağı yönlü etkileri sınırlı kalırken, hizmetler ve bağlantılı sektörlerdeki yavaşlama ve bu sektörlerin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikler sürmektedir. Salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talebin cari işlemler dengesi üzerindeki olumsuz etkisi devam etmektedir. Diğer taraftan, finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte son dönemde kredi büyümesi yavaşlamaya başlamıştır. 

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Gerçekleştirilen güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale gelmesi beklenmekte, böylelikle enflasyon üzerinde etkili olan talep ve maliyet unsurlarının kademeli olarak zayıflayacağı öngörülmektedir. Öte yandan, uluslararası emtia fiyatlarında süregelen artış eğilimi ve bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır. Bu doğrultuda, 2021 yılsonu tahmin hedefi dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar, sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenmektedir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır.

Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 hedefine varıncaya kadar, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir. Sıkı para politikası duruşunun bu şekilde sürdürülmesinin fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.
 

MERKEZ B. KARARI , DOLAR ALTINDA PANİK OLANLAR ŞİMDİ NE OLUR?


 

DOLAR KURU FAİZ KARARI ÖNCESİ DÜŞÜŞE BAŞLADI!

Diğer taraftan gün bayı yakından takip edilen Döviz kurlarında düşüş TCMB Faiz kararı açıklanması öncesinde düşüşe başlamıştı. Dün itibariyle Dolar kurunda başlayan düşüş bugün de sürdü. 1 Dolar şu saatlerde 6.954 TL seviyesinde işlem görüyor. 1 Euro ise 8.407 TL'den işlem görüyor.

FAİZ AÇIKLAMASIYLA BİRLİKTE SERT DÜŞÜŞ

Dolar ve Euro'da faiz kararı sonrasında sert düşüş başladı. Dolar 6.94 TL, Euro 8.39 TL seviyesine geriledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum