Merkez Bankası Başkanı Ağbal faiz kararını açıkladı: 475 baz puan faiz artışı

Merkez Bankası PPK toplantısı sonrası yeni başkan Ağbal'dan çok kritik faiz açıklaması. TCMB faiz kararı kapsamında Politika faizini 10.25'ten 15'e yükseltti.

Merkez Bankası Başkanı Ağbal faiz kararını açıkladı: 475 baz puan faiz artışı
Editör: Hakan A.
19 Kasım 2020 - 14:04 - Güncelleme: 19 Kasım 2020 - 14:30
Ekonomi piyasalarında merakla beklenen faiz kararı nihayet açıklandı. Eski Bakan Berat Albayrak ve eski Merkez Başkanı yokluğunda ilk faiz kararı Naci Ağbal tarafından açıklandı. Piyasalar adeta nefesini tuttu bu karara odaklandı. TCMB Başkanı Ağbal, 10.25 olan Politika faizini 15'e yükseltti.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 19 Kasım 2020 - İstanbul


Piyasaların nefeslerini tutarak bekledikleri faiz kararı geldi. 19 Kasım tarihli Merkez Bankası Para PolitikalarıKurulu (PPK) toplantısı sonrasında yeni başkan Ağbal, faiz kararını kamuoyuna duyurdu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikaları Toplantısı sona erdi. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın ilk kez iştirak ettiği toplantıdan faiz kararı çıktı.


İŞTE SON DAKİKA MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI

19 Kasım 2020 Tarihli PPK Kararı: 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 475 baz puan artırıldı. 
Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar verildi. 10.25 olan Politika faizi 15'e yükselmiş oldu.

 
DOLAR VE EURO PPK ÖNCESİ SAKİNDİ

Merkez Bankası PPK toplantısı öncesinde tüm ekonomi piyasaları gözlerini TCMB faiz kararına çevirmişti. Piyasada beklentiler faiz yükseltilmesi yönündeydi. Piyasada dolar ve euro kuru yakından izlenirken, karar öncesinde 1 USD 7.69 seviyelerinden, euro ise 9.12 seviyelerinden işlem görüyordu.

 

Toplantıya Katılan Kurul Üyeleri

Naci Ağbal (Başkan), Murat Çetinkaya, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener, Abdullah Yavaş.

Para Politikası Kurulu (Kurul),

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine
Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına
karar vermiştir.

Küresel ekonomi üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma göstermiştir. Ancak, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler yükselmiştir.

İktisadi faaliyette toparlanma devam etmektedir. Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arttırmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilemektedir.

Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir. Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacaktır. Bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

BAŞKAN AĞBAL İLK AÇIKLAMASI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir.

19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum