Merkez Bankası Başkanı Ağbal: 'İletişim güçlendirilecek'

Merkezin yeni patronu Naci Ağbal, piyasalara ilk mesajını verdi.

Merkez Bankası Başkanı Ağbal: 'İletişim güçlendirilecek'
Editör: Hakan A.
09 Kasım 2020 - 10:40
Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Naci Ağbal piyasaların beklediği ilk açıklamasını yaptı. Bakan Albayrak'ın istifa sürecinde, Merkez Bankası, ekonomide beklentisi olanlara ilk yanıtı vermiş oldu.  Peki Naci Ağbal ne dedi?

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 9 Kasım 2020 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yeni Başkanı Naci Ağbal, haftanın ilk iş sabahında piyasaların karışık olduğu bir zamanda ilk açıklamasını yaptı. Başkan Ağbal, 'Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir.' dedi.
 
Merkez Bankası twitter hesabı üzerinden ilk açıklamalarını paylaşan Ağbal, '19 Kasım 2020 tarihli PPK toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır. TCMB olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır.' diye konuştu.


merkez bankası başkanı naci ağbal ilk açıklama,

Başkan Naci Ağbal’ın Yazılı Basın Açıklaması

9 Kasım 2020


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir.

19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır.

DOLAR KURUNDA SERT DÜŞÜŞ

Merkez Bankası yeni başkanı Ağbal'ın ilk açıklamalarının peşinden dolar ve euro kuru merak ediliyordu. Piyasadan ilk veriler gelmeye başladı. Dolar/TL, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın açıklamaları sonrası sert düşerek 8,1840'a kadar geriledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum