Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan kritik faiz indirimi mesajı

Faiz indirimine ilişkin beklentide olanlara dair Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan flaş açıklama... "Hemen faiz indirilecek..."

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan kritik faiz indirimi mesajı
Editör: Hakan A.
29 Mart 2021 - 09:12
Ekonomi çevrelerinde Nisan ayı PPK toplantısı merakla beklenirken, bazı haberlere yansıyan ünlü isimlerin TCMB'nin faiz indireceğine ilişkin haber ve açıklamalarına son dakika açıklaması geldi. Yeni Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, faiz beklentilerine dair flaş açıklamalarda bulundu. Peki Kavcıoğlu ne dedi? Nisan'da faiz indirimi yapılacak mı?

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 29 Mart 2021 - İstanbul


Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, faiz indirimine dair önemli açıklamada bulundu. İşte Piyasaların beklediği haberin ayrıntıları...

"Hemen faiz indirilecek"

TCMB Başkanı Kavcıoğlu haftanın ilk iş günü piyasaları rahatlatacak önemli açıklamalar yaptı.  Faiz indirimi bekleyen çevrelere ilişkin faiz açıklamasında bulunan Kavcıoğlu, "Hemen faiz indirilecek yargısı doğru değil." ifadelerini kullandı.

Önemli değerlendirmelerde bulunan TCMB Başkanı Kavcıoğlu, “Yeni dönemde de kararlarımızı kurumsal bir para politikası anlayışıyla enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacak şekilde almaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanan Kavcıoğlu, “Bu çerçevede şu ana kadar atılmış olan politika adımlarının etkilerini de gözlemleyeceğiz. Merkez Bankası'na enflasyonu kalıcı bir şekilde düşürmek için elindeki araçları kullanmak konusunda Kanun’la araç bağımsızlığı verilmiştir. Merkez Bankamız da değişen dünya koşulları altında ve başta enflasyon görünümü olmak üzere yurt içi makro ekonomik gelişmeler ışığında para politikası araçlarını günün şartlarına göre bağımsız şekilde kullanmaya devam edecektir.” dedi.


 Kavcıoğlu, “Hükümet ile belirlenen orta vadeli yüzde 5 enflasyon hedefine sıkı sıkı bağlıyız ve bunun sürdürülebilir büyüme için de ne kadar önemli olduğunun farkındayım. Para politikası duruşunu belirlerken gerçekleşen ve beklenen enflasyonla birlikte küresel sermaye akımları, benzer ülkelerin reel getirileri ve yerleşiklerin portföy tercihlerini de dikkate alacağız. Para politikasının operasyonel çerçevesini koruyacağız, bir hafta vadeli repo faiz oranı para politikası açısından temel politika aracımız olmaya devam edecek. Sadeleştirilmiş operasyonel para politikası çerçevesinin, aktarım mekanizmasını güçlendirdiğini, kararların ve uygulamaların daha sade ve net şekilde iletişiminin kurulmasına imkân verdiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ

Merkez Bankası rezervlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kavcıoğlu, “Merkez Bankası, Para ve Kur Politikası metninde belirtildiği gibi dalgalı kur rejimine bağlı kalacak, kurlar serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre oluşacaktır. Merkez Bankası uygun koşullar oluştuğunda rezervlerini güçlendirmeye yönelik araçları iletişimi önceden ve gerektiği şekilde yaparak devreye alabilecektir” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum