Merkez Bankası Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi

TCMB, Şubat 2021 Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi verilerini paylaştı.

Merkez Bankası Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi
Editör: Hakan A.
19 Şubat 2021 - 14:45
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB ) Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) verilerişi açıkladı.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 19 Şubat 2021 - İstanbul


2021 yılı Şubat ayında Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirilmiştir.

2021 yılı Şubat ayında FHGE, bir önceki aya göre 19,7 puan azalarak 118,5 seviyesinde gerçekleşmiştir. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ve gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE'yi azalış yönünde etkilediği gözlenmektedir.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla zayıfladığı görülmektedir. Gelecek üç aydaki hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin de zayıflayarak devam ettiği gözlenmektedir. 

Son üç aydaki istihdama ilişkin değerlendirmelerin artış bildirenler lehine döndüğü, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin ise güçlenerek devam ettiği görülmektedir.

2021 yılı Şubat ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre "Finans ve Sigorta Faaliyetleri" sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, "64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)" ve "66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler" sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 21,4 ve 12,1 puanlık azalış olduğu görülürken, "65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)" sektöründe 11,8 puanlık artış olduğu gözlenmektedir.

merkez bankası finansal hizmetler anketi
 
  • Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi, "Avrupa Birliği Uyumlulaştırılmış İşyeri ve Tüketici Anketleri Ortak Programı" kapsamında yürütülmekte ve Resmi İstatistik Programı (RİP) kapsamında yayımlanmaktadır.
  • Finansal Hizmetler Güven Endeksi, finansal sektörde faaliyet gösteren kuruluşların TCMB “Finansal Hizmetler Anketi’ne verdikleri yanıtlara dayalı olarak hesaplanmaktadır.
  • İlgili verilere ve yöntemsel açıklama metnine, http://www.tcmb.gov.tr İnternet adresindeki “İstatistikler/Eğilim Anketleri/Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi” başlığı altından ulaşılabilir. Veriler ayrıca zaman serisi olarak “İstatistikler/Elektronik Veri Dağıtım Sistemi (EVDS)/Anketler” başlıkları altında da yer almaktadır.
  • Anket sonuçları, katılımcıların yanıtları esas alınarak hesaplanmakta olup, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın görüş ve tahminlerini yansıtmamaktadır.​​​​​​​
 

Finansal Hizmetler İstatistikleri ile Türkiye’deki finansal kuruluş yöneticilerinin, iş durumlarıyla ilgili olarak yakın geçmişe ilişkin değerlendirmeleri ve geleceğe yönelik beklentilerinin izlenerek, finansal hizmetler sektöründeki eğilimleri yansıtacak göstergelerin üretilmesi amaçlanmaktadır.

Veriler zaman serisi olarak EVDS’de yayımlanmaktadır. Erişim için tıklayınız.  


YORUMLAR

  • 0 Yorum