Merkez Bankası Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Güven Endeksi 2019 rakamlarını açıkladı

TCMB, Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi 2019 yılı rakamlarını açıkladı.

Merkez Bankası Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Güven Endeksi 2019 rakamlarını açıkladı
Editör: Hakan A.
22 Kasım 2019 - 15:01

2019 yılı Kasım ayında Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 157 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirilmiştir.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 22 Kasım 2019 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) 2019 yılı verilerini paylaştı.

2019 yılı Kasım ayında FHGE, bir önceki aya göre 24,5 puan artarak 167,0 seviyesinde gerçekleşmiştir. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ve gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi olmak üzere tüm alt endekslerin FHGE'yi artış yönünde etkilediği gözlenmektedir.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla güçlendiği görülmektedir. Gelecek üç aydaki hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin de güçlenerek devam ettiği gözlenmektedir.

merkez bankası finansal hizmetler 2019

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç aydaki istihdamda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin azalış bildirenler lehine döndüğü, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin ise güçlenerek devam ettiği görülmektedir.

2019 yılı Kasım ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre "Finans ve Sigorta Faaliyetleri" sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, "64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)", 65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)" ve "66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler" sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 25,5, 1,9 ve 22,7 puanlık artış olduğu gözlenmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum