Reklamı Geç
Merkez Bankası’ndan beklenen çok kritik "Dolar" hamlesi

Merkez Bankası'ndan beklenen çok kritik "Dolar" hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Pazartesi haftanın ilk iş gününde flaş hamle kararı verdi ve finansal sisteme ek döviz likiditesi imkanı sağlanması amacıyla, rezerv opsiyonu katsayılarında değişikliğe gitti.

31 Ekim 2016 - 11:30

Dolar fiyatlarında son bir aydan bu yana yaşanan artışlara fren niteliğinde son dakika hamlesi bekelenen TCMB Merkez  hamlesi geldi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 31 Ekim 2016 - İstanbul

Ayın son ve yeni haftası Ekim ayı sona ereken Eylül ayı itibariyle başlayan dolar fiyatlarındaki dalgalı seyire dur demek isteyen Merkez ilk müdahalesini ayın son günü yeni haftanın ilk iş gününde geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)  flaş bir hamle kararı verdi ve finansal sisteme ek döviz likiditesi imkanı sağlanması amacıyla, rezerv opsiyonu katsayılarında değişikliğe gittiği öğrenildi.

Sabah saatlerde piyasaların başlamasıyla birlikte Merkez Bankası kritik hamle ile Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında döviz imkânının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimlerinde katsayılar 0,2 puan düşürdüğü gelen son dakika bilgiler arasında.

Konuya ilişkin açıklmaa ise Merkez Bankası tarafından yapıldı. 

TCMB'den yapılan açıklamada şu ifadelerle yapılan hamle hakkında bilgi verildi.

"Finansal sisteme ek döviz likiditesi imkanı sağlanması amacıyla, rezerv opsiyonu katsayılarında değişiklik yapılmıştır. Bu çerçevede, Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında döviz imkânının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimlerinde katsayılar 0,2 puan azaltılmıştır. Rezerv opsiyonu kullanımlarının aynı seviyede kalması halinde, söz konusu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 620 milyon ABD doları ilave likidite sağlanmış olacaktır.

Ayrıca, bankaların yabancı para likidite yönetimine esneklik kazandırmak üzere, yabancı para yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların ortalama olarak tesis edilebilecek kısmının üst sınırı 3 puandan 4 puana yükseltilmiştir. Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 2,9 milyar ABD doları tesis dönemi içerisinde bankaların serbest kullanımına açılmış olacaktır." ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..