Merkez Bankası'ndan flaş Rezervler ve Döviz Likiditesi Tablosu hamlesi

TCMB, aylık olarak yayımladığı Rezervler ve Döviz Likiditesi Tablosunu her hafta perşembe günleri açıklayacak.

Merkez Bankası'ndan flaş Rezervler ve Döviz Likiditesi Tablosu hamlesi
Editör: Hakan A.
27 Ocak 2021 - 14:12
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) her ay yayımlanan Rezervler ve Döviz Likiditesi Tablosu daha fazla güncellenerek haftalık olarak kamuoyuna açıklanacak. İlgili karar bugün Merkez Bankası tarafından duyuruldu.

Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Tablosuna İlişkin Basın Duyurusu

TCMB internet sitesinde İstatistikler/Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi sayfasında aylık olarak yayımlanan Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi tablosu, kamuoyuna daha güncel veri sağlanması amacıyla, 28 Ocak 2021 tarihinden itibaren aylık frekansa ek olarak Perşembe günleri saat 14.30’da haftalık olarak da yayımlanmaya başlanacaktır.

Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri - Kasım 2020

Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 2,2 azalarak 82,7 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 0,7 artarak 41,1 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 5,1 azalarak 40 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 6,1 artarak 27,6 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu tutarın 22,3 milyar ABD doları anapara, 5,3 milyar ABD doları faizden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 63,4 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 27,6 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 4,6 artarak 40,4 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

IMF tarafından yürütülmekte olan Özel Veri Yayınlama Standartları (Special Data Dissemination Standards – SDDS) çalışması çerçevesinde hazırlanan Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi tablosuna ilişkin bilgiler, IMF'nin İşlevsel El Kitabı’nda (Operational Guidelines) belirtilen tanım, kapsam ve sınıflandırmalara bağlı olarak Merkez Bankası ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı verileri kullanılarak hazırlanmaktadır.

Bankamızca aylık bazda oluşturulan bu tablo, resmî döviz varlıkları ile döviz varlıklarından önce belirlenmiş (vadeye kalan süreleri de içerecek şekilde) ve şarta bağlı kısa vadeli net olası çekilişleri gösteren detaylı bilgileri kapsamaktadır.

Veriler zaman serisi olarak EVDS’de yayımlanmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum