Merkez Bankası'ndan son dakika kritik karar! TCMB, Zorunlu karşılıklar oranlarını değiştirdi

TCMB, 27 Kasım itibarıyla bankaların zorunlu karşılıklar oranı tutarlarında kritik değişikliğe gitti. Peki Merkez Bankası yeni zorunlu karşılıklar oranları ne kadar oldu?

Merkez Bankası'ndan son dakika kritik karar! TCMB, Zorunlu karşılıklar oranlarını değiştirdi
Editör: Hakan A.
27 Kasım 2020 - 08:21
Merkez Bankası, piyasalar5ı rahatlatmak amacıyla elindeki tüm araçları kullanmaya devame derken, bu sabah yeni bir hamle daha geldi. TCMB, bankalara uygulanan zorunlu karşılıklar oranlarında kritik değişikliklerde bulundu. İlgili karar bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Peki bankalara uygulanan zorunlu karşılık oranları ne kadar oldu? İşte TCMB'nin 27 Kasım tarihli zorunlu karşılıklar oranları!

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 27 Kasım 2020 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ZORUNLU KARŞILIKLAR HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2013/15)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

(SAYI: 2020/17)


25/12/2013 tarihli ve 28862 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’in 6 ncı maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Zorunlu karşılık oranları Türk lirası yükümlülükler için aşağıdaki gibidir:

merkez bankası zorunlu karşılıklar oranları

Son olarak yapılan zorunlu karşılıklar oranlarındaki değişikliklerden bazıları ise şöyle;


ZORUNLU KARŞILIK ORANI NEDİR?

Merkez Bankası tarafından kararlaştırılan güncel faiz oranlarına ilişkin bankalara uygulanan zorunlu karşılık oranı ne demek olduğunu araştıranlar için piyasaların anladığı dilden sizlere anlatalım istedik. En basi olarak TCMB; zorunlu karşılıklar oranı; mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak Merkez Bankası'nda bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranı olarak kısaca açıklanabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum