Merkez Bankası yeni 20 TL'lik paraları piyasaya sürüyor

Merkez Bankası tarafından daha önce bazı banknotlarla ilgili tedavülden kaldırma ve tedavüle çıkarma süreçlerini tamamlarken, 20 Türk Lirası ile alakalı yenilemenin tamamlandığını duyurdu. Yeni 20 Liralık paralar piyasaya sürülüyor.

Merkez Bankası yeni 20 TL'lik paraları piyasaya sürüyor
Editor: Gökay Demirezen
21 Aralık 2018 - 07:20

Türk Lirasında bazı paralarda yapılan değişiklikler Merkez Bankası tarafından tedavüle çıkarılacak. Yeni paraların 24 Aralık tarihinden itibaren tedavülede olacağı kaydedildi. Bu kapsamda eski 20 Türk Lirası paraların yerine yenilenen 20 Liralar tedavüle giriyor.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 21 Aralık 2018 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından: E-9 EMİSYON GRUBU III. TERTİP 20 TL BANKNOTLARIN TEDAVÜLE ÇIKARILMASINA İLİŞKİN DUYURU

14 Temmuz 2017 tarih ve 30124 sayılı Resmi Gazete’de ilan edildiği üzere, 1211 sayılı Kanun’un verdiği yetkiye dayanılarak Bankamızca E-9 Emisyon Grubu III. tertip 200 TL, 10 TL ve 5 TL banknotlar 27 Mart 2017 tarihinde; 100 TL ve 50 TL banknotlar ise 17 Temmuz 2017 tarihinde tedavüle çıkarılmış olup, 20 TL banknotlara ilişkin duyurunun daha sonra yapılacağı bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Bu çerçevede, E-9 Emisyon Grubu III. tertip 20 TL banknotlar 24 Aralık 2018 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir. II. tertip banknotlara kıyasla, III. tertip 20 TL banknotların sadece imzalarında değişiklik yapılmıştır.

Banknotlardaki imzalar Başkan Murat Çetinkaya ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük’e ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Söz konusu banknotlar üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I. ve II. tertipleriyle tamamen aynıdır. I., II. ve III. tertip banknotlar birlikte tedavül edecektir.

21 Aralık tarihli Remi Gazete'de yayımlanan karar ile alakalı ayrıntıları görmek için tıklayın.
 
Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.