Merkez Bankası, zorunlu karşılıklara ödenen faizi %13'e yükseltti

Merkez Bankası, peşi sıra yeni kararları uygulamaya koymaya devam ediyor. Yeni kararda Merkez Bankası, TL zorunlu karşılıklara ödenen faizi yüzde 7'den yüzde 13 seviyelerine getirildi.

Merkez Bankası, zorunlu karşılıklara ödenen faizi %13'e yükseltti
Editör: Hakan A.
18 Eylül 2018 - 13:06

Ekonomi piyasalarında her hamnlesi yakından takip edilen Merkez Bankası yeni güne zorunlu karşılıklara ödenen faizi %13'e yükselterek başladı. İşte son dakika Merkez Bankası kararı ayrıntıları.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 18 Eylül 2018 - İstanbul

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yeni bir kararla TL'de zorunlu karşılıklara ödenen faizi %13'e yükselttiğini açıkladı. 

Merkez Bankası flaş kararlar almaya ve uygulamaya aralıksız devam ediyor. Son Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında faiz artırımı kararı veren, beklentilerin üzerinde bir faiz artırımı yapan Merkez Bankası bu kez TL zorunlu karşılıklara ödenen faizi yükseltti.

Yeni faiz oranı 21 Eylül'den itibaren geçerli olacak. Yüzde 7'lik faiz oranı, 1 Haziran 2018'de uygulanmaya başlamıştı. Alınan kararın TL varlıklarına yönelik cazibenin arttırılmasına yönelik bir hamle olduğu konuşulurken, bir miktar dövizin de serbest kalmasını sağlayabileceği ifade ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum