Mersin'de Silifke ve Toroslar'da 3 farklı yer hakkında kritik karar alındı

Mersin'de Silifke ve Toroslar ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve doğal güzellikleri ile bilinen 3 farklı yer için çok önemli karar alındı.

Mersin'de Silifke ve Toroslar'da 3 farklı yer hakkında kritik karar alındı
Editör: Hakan A.
09 Ocak 2021 - 06:30 - Güncelleme: 09 Ocak 2021 - 06:32
Türkiye'nin dört bir yanında yer alan önemli doğal güzellikleri, yeşili, ormanları, mağaraları, denizi, ırmaklarının korunmasına yönelik kritik koruma süreçleri hızla devam ediyor. Çalışmalarını ülke genelinde aralıksız sürdüren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koruma kararlarına bir yenisini Mersin ilinde üç farklı alan için önemli koruma kararı ve statü değişikliği ile ilgili olarak açıkladı. Yapılan çalışmalar sonucunda Mersin'de Silifke ile Toroslar ilçesine bağlı bazı alanlar ile alakalı olarak yeni statü kararı açıklandı. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 9 Ocak 2021 - İstanbul 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Mersin'de 2 ilçede bulunan 3 farklı yer hakkında statü değişikliği yaptı. Konuyla ilgili resmi duyuru Resmi Gazete'de 2 farklı ilçe için gerçekleştirilen yeni düzenleme yürürlüğe girmiş oldu. 

Yapılan değişiklikler çerçevesinde Mersin iline bağlı Silifke ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kepez Mağarası Doğal Sit Alanı aşağıda haritada yer alan kısımlarının Bakanlık Makamının 30/12/2020 tarihli 281292 sayılı oluru ile Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak tescil edilmesine karar verildiği açıklandı.


Mersin Silifke'de Kepez Mağarası Doğal Sit Alanı ile alakalı alınan karar doğrultusunda yayınlanan krokisini alttan görebilirsiniz.

Mersin Silifke'de Kepez Mağarası Doğal Sit Alanı

Aynı ilçede bir diğer önemli karar ise şöyle. Mersin Silifke ilçesinde Narlıkuyu Doğal Sit Alanı aşağıda haritada yer alan kısımlarının Bakanlık Makamının 30/12/2020 tarihli 281294 sayılı oluru ile Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı ve Doğal-Sit Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescil edilmesine karar verildi. Aynı şekilde bir diğer gelişme ise alanın Doğal Sit-Kesin Korunacak Hassas Alan olarak tescil edilmesine ilişkin idari sürecin sürdüğü kaydedildi. 

Mersin Silifke ilçesinde Narlıkuyu Doğal Sit Alanı hakkında yayınlanan krokiyi buradan inceleyebileceksiniz.

Mersin Silifke ilçesinde Narlıkuyu Doğal Sit Alanı

Diğer taraftan Resmi Gazete'nin 9 Ocak 2021 aynı tarihli sayısında, yine Mersin ili, Toroslar ilçesi sınırlarında bulunan Aslantaş Zekerce Mağarası Doğal Sit Alanı aşağıdaki haritada yer aldığı şekliyle Bakanlık makamının 30/12/2020 tarihli ve 281297 sayılı oluru ile Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak tescil edilmesine karar verildi.

Mersin Toroslar'da İnköyü, Aslantaş Zekerce Mağarası Doğal Sit Alanı ile alakalı krokiyi aşağıda göreceksiniz.

Mersin Toroslar'da İnköyü, Aslantaş Zekerce Mağarası Doğal Sit Alanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum