Reklamı Geç
MESA 2017’de 4 bin konut için düğmeye bastı

MESA 2017'de 4 bin konut için düğmeye bastı

Türkiye'nin önmli müteahhitlik şirketlerinden biri olan MESA; 2017'de hayata geçireceği yeni projeleri ve yatırımlarını Emlak Basını'na anlattı. MESA Mesken A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, 2016 ve 2017 inşaat sektörünü değerlendirdi.

17 Şubat 2017 - 08:24

MESA 2017 yılında yapacağı yeni projelerini basınla paylaştı. Toplantıda konuşan MESA Mesken A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, 2016 ve 2017 yılını değerlendirdi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 17 Şubat 2017 - İstanbul

MESA 2017 için kolları sıvadı yeni projelerini ve gündemdeki önemli konuları emlak medyasıyla paylaştı.

2017 yılında projelere hız vereceklerini ve 7 proje hayata geçireceklerini söyleyen Erhan Boysanoğlu sektörle ilgili tespit, eleştirilerde bulundu. Boysanoğlu, konutların net ve brüt metrekarelerinde halen brüt alanların vurgulandığını, gelişmiş ülkelerde evlerin net merekare üzerinden satıldığını ancak tüketicinin büyük ev alma hevesiyle brüt metrekareleri dikkate aldıklarını açıkladı. Boysanoğlu Mesa olarak net metrekare üzerinden satış yaptıklarının altını çizdi.
 
Erhan Boysanoğlu, konut istatistiklerinde verilen sayısal değerlerin tam olarak nasıl oluştuğuyla ilgili araştırma yaptığını ancak henüz anlamadığını ve kendisine göre güncel olmadığını ifade etti. Bankaların işin içinde olmasıyla daha kesin satış rakamlarının ve değerlerin elde edilebileceğini söyleyen Boysanoğlu, açıklanan sayısal değerlerin çok cazip görünmesinden dolayı sektöre herkesin girmeye çalıştığını söyledi.
 
MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, konutta balonun belli bölgelerde ortaya çıktığını bu konuda istatistiklerin önemli olduğunu ifade etti. Konut satışlarında yüzde 31,72 oranında kredi kullanıldığını bu oranın yükselmesi gerektiğini, bankaların kredi kullanılması durumunda garantör olmasından dolayı önemine vurgu yaptı.
 
İnşaat sektörüne verilen teşvikler alıyoruz 2017 yılı iyi gelecek diyen Erhan Boysanoğlu “ KDV avantajı, 20 yıl vade ile konut satış kampanyaları, harçlardaki muafiyet, yabancıya KDV muafiyeti, düşük faiz gibi önemli teşviklerle bekleyen konut talebi hareketlenecektir. Olağan şartlarlar Türkiye’nin yüzde 2 büyümesini bekliyoruz. Maliyet artışları henüz konut fiyatlarına yansımadı. Yarım asırlık tecrübemle söylüyorum ki ev almanın tam zamanı. Mayıs, Haziran aylarında yüzde 10-15 fiyat artışı olacaktır. Alt gelir gurubuna ev yapabilmek için devletin arsa vermesini bekliyoruz.” açıklamalarını yaptı.
 
MESA Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Mert Boysanoğlu, devam eden projerde teslimlerin başladığını, 2017 yılında ise yeni projelerle devam edeceklerini söyledi. “Yeşilyaka projemiz devam ediyor beklenenin üstünde talep aldık ikinci etabıda planlamaktayız. Tema İstanbul teslim etmiştik. Bölge ve yollarla ilgili çalışmalar yapıldı. Tema Park World çalışmasını yapıyoruz şu an onay bekliyoruz yakın zamanda lansmanını yapacağız. Polonya projelerimizde 70 metrekareyi 3 oda 1 salon olarak satıyoruz. Burda şehir merkezlerinde de metrekarelerin küçüleceğini düşünüyorum. Genel olarak yapımı devam eden konut sayımız 4150 adet oldu. 2016 yılında 2660 adet konut satışı gerçekleştirdik. Bunlardan yaklaşık 1 milyar 250 milyon lira ciro elde ettik. 4500 kişi istihdam yaratmış durumundayız. Ülkemize güvenimiz tam yarınlara yatırım yapmaya devam edeceğiz.” dedi.
 
2017 yılında  2500 konut satışı ile 1.7 milyar TL’lik ciroya ulaşılması ve 5000 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor. 
 
MESA Genel Müdür Yardımcısı Tolga Bıyıklıoğlu, devam eden MESA projeleriyle birlikte 2017 yılında İstanbul’da 3, Ankara, Bodrum ve Polonya’da birer projeye başlayacaklarını açıkladı. 2017’de satışları tamamlanan Kartal’ da ki 223 ve 224 ile MESA Marmara’da teslimlerin gerçekleştiğini belirten Tolga Bıyıklıoğlu, projeler hakkında değerlendirmede bulundu.  
 
2017 yılında çıkacak projeler

- Bodrum Göltürbükü 
- İstanbul Kozyatağı’nda  8 dönüm arsa üzerinde inşaata başlandı. Konut ve ticari karma projesi 
- İstanbul Maltepe Bağdat Caddesinde  12 dönüm arsa üzeri konut ve ticari karma projesi
- İstanbul Maltepe Büyük Bakkalköy’de 13 dönüm arsa üzerinde 300 konut
- Beykoz Çubuklu 2 milyon metrekare üzerinde konut projesi
- Büyükçekmece Yeşilyaka projesi ikinci etapta 550-595 arası villa yapılması planlanıyor.
- Ankara Eryaman projesi 2000 konut
- Park Mozaik ikinci etap çalışması başladı
- Ankara Göksu 98 dönüm üzerinde yeni proje

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..