Metreküp hesaplama (m3)

İnşaat sektörünün en fazla kullanılan terimidir metreküp hesabı. Daire, oda, beton miktarı hesaplaması nasıl yapılır, neye göre hesaplanır buyurun hepsi burada.

Metreküp hesaplama (m3)
Editor: Hakan A.
08 Mayıs 2018 - 17:38

İnşaat yapımı başta olmak üzere konutlarda metreküp hesaplaması sıklıkça ölçümleme gerektiren bir durum. İnşaat aşamasından, konutun teslimine kadar geçen süre içerisinde özellikle yapım aşamasında önemli bir hesaplama birimidir metreküp hesabı. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 8 Mayıs 2018 - İstanbul

Bir inşaatın toprak aşamasında başlayan, konut veya iş yeri olarak mülke dönüşümüne kadar geçen süreç içerisinde en fazla kullanılan terimlerin başında gelen metreküp hesaplaması oldukça önem arz eder. Hafriyat yapılan toprağın metreküpü, beton metreküpü vs...

Türkiye genelinde inşaat işleri oldukça yoğun biçimde devam ediyor. 50 yıl snrada bu böyle olacaktır. İnşaat aşamasında önemli ölçekler kullanılıyor. Buynlardan biri de metreküp hesabı olarak biliniyor. Metreküp hesaplaması oldukça basit biçimde yapılabilmektedir. 

Ülkemizde özellikle inşaat alanında sıkça sorulan sorular arasında, Metreküp hesaplaması konut alan ölçümleri esnasında sıkça kullanılmaktadır. Bunun dışında başlıca kullanım arasında ise sektör dışı olan lojistik sektöründe, kereste, beton, tomruk, istinat duvarı gibi ürünlerin taşınması, yerleştirilmesi ve inşaat aşamalarında kullanılan Metreküp (m3) Hesaplama nasıl yapılır? Metreküp hesaplama formülü nedir? Metreküp hesaplama işlemi nasıl yapılmaktadır? Sıkça sorulan sorularla ayrıntılı biçimde örnek metreküp hesaplama...

Terimsel olarak bakıldığında Metreküp (m3), bir kenar uzunluğu 1 metre olan küpün hacmi olarak tanımlanabilir. Metreküp hesaplaması metre cinsinden uzunlukların, genişliklerin ve yüksekliklerin çarpılması ile hesaplanmaktadır.

Metreküp hesaplaması için bir örnekleme gerekirse; 

Uzunluğu 125 cm,

Genişliği 92 cm,

Yüksekliği 195 cm olan bir nesne olarak düşünürsek metreküp cinsinden ne kadar etmektedir diye bakarsak;

Yapılması gereken  125x92x195= 2.762.880 m3 (metreküp) formülü ve uygulaması ile metreküp hesabını elde etmiş oluruz.  

Bizleri en çok ilgilendiren konu ise konutlarda metreküp hesaplaması nasıl yapılır? 

İnşaat sektöründe yapım aşamasında veya yerleşim aşamasında kullandığımız metreküp (m3) hesaplamasına bakıldığında metrekare hesaplaması daha sık kullanılmakta olduğunu görebiliriz. Ancak bu duruma yani formüle tavan yüksekliğini almamız durumunda ise bu kez metreküp hesaplaması yapılmak zorunda kalınır.

Peki bir evin mereküpü nasıl hesaplanır? Nasıl öğrenilir?

Örnek olarak oturduğumuz veya şuan içerisinde bulunduğumuz odanın metreküpünü hesaplamak gerekirse;

28 metrekare büyüklüğünde odamıza baktığımızda;

Tavan yüksekliği 2.25 olarak alırsak formül olarak oda metre büyüklüğü 28x2,25= 63 m3 (metreküp) olarak sonuç karşımıza çıkmış olur. Böylece oturduğumu, bulunduğumuz odanın metreküp cinsinden ölçümlemesini hesaplamış oluruz.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum