Metrobüs hattı boyunca Motosikletliler için özel bariyerler döşeniyor

Katil bariyerler istemiyoruz sloganı ile yıllardır sesini duyurmaya çalışan Motosiklet sevdalılarının sesi duyulmaya başlandı. İstanbul genelinde bariyerler yeniden döşeniyor. İBB jilet gibi kesen bariyerler yerine, motosiklet sürücüsünü hayatta tutacak bariyerler döşemeye başladı.

Metrobüs hattı boyunca Motosikletliler için özel bariyerler döşeniyor
Editor: Gökay Demirezen
05 Şubat 2019 - 08:00

Motosiklet tutkunlarının son yıllarda büyük mücadeler vererek bariyer düzenlemesi için yaptıkları eylemler nihayet ses getirdi ve gereken yapılmaya başlandı. Özellikle İstanbul'da son yıllarda yaşanan korkunç kazalarda çok sayıda motosiklet sürücüsü bariyerler nedeniyle yaşamını yitirdi. Yaşanan son gelişmeler sonrasında İstanbul genelinde katil bariyerler yerine özel bariyerler döşenmeye başladı.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 5 Şubat 2019 - İstanbul


Şehrin ana alterlerinde özel bariyerlerinin döşenmesine başlanırken, İBB ise metrobüs hattı boyunca bariyerleri iyileştirmeye başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yol Bakım Ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, metrobüs güzergahında yeni bir trafik düzenlemesine başladı. Özellikle motosiklet sürücülerinden gelen talepler üzerine D-100 karayolunda bulunan bariyerlerin revize edilmesi kararı alındı.  Motosiklet sürücülerinden gelen talepleri değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi normal bariyerlere göre daha esnek ve kesici darbeyi önleyen yeni bariyerlerin yapımına başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin araştırmaları ve motosiklet sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan bilgi alışverişi sonrası özel bariyerlerin montajına başlandı. D-100 karayolunda metrobüs güzergahında ve virajlı kavşaklarda yapımına başlanan özel bariyerler normal bariyerlere göre biraz daha esnek olmasının yanı sıra bariyer altındaki boşlukların kapanmasıyla kesici darbeyi de önlüyor. Kesici etkisinin ortadan kalkmasıyla birlikte yeni bariyerlerin, özellikle ölümle sonuçlanan motosiklet kazalarının sayısını azaltması bekleniyor. 

Tasarlanan yeni bariyer kapatma aparatları 2.5 milimetre kalınlığında ve 4 metre boyunda. Çelik saç bariyerler tamamen yerli üretim. 

Ocak ayı itibariyle yapımına başlanan özel bariyerler, ilk etapta yaklaşık 20 kilometrelik güzergahta düzenlenecek. İlk etap çalışmalarının Mart ayı itibariyle tamamlanması planlanıyor.