Milli Gözetim Radarı (MGR) göreve hazır!

Yerli ve milli imkanlarla üretilen, Türkiye'nin hava sahası Milli Radar ile kontrol altına alınacak. Milli Gözetim Radarı (MGR) yakın zamanda görevine başlıyor...

Milli Gözetim Radarı (MGR) göreve hazır!
Editör: Hakan A.
16 Şubat 2020 - 15:42

Teknolojide yerli ve milli imkanların kullanılmasıyla pek çok konuda tecrübe sahibi olmaya devam eden Türkiye, hava sahasını sivil havacılık için kullanacağı Milli Gözetim Radarına (MGR) emanet edecek. Test çalıştırmaları süren Milli Radar yakın zamanda hava sahasını kontrol edecek...

Emlak Pencerem / Güncel Haberler  - 16 Şubat 2020 - İstanbul


Türkiye, teknolojik alanda önemli adımlar atmaya devam ederken, hava trafik kontrol hizmetleri kapsamında kullanıma geçecek yeni bir sistem için çalışmalar son aşamasına geldi. Tamamı yerli ve milli imkanlşarla üretilen, test çalışması süren Milli Gözetim Radarına (MGR) yakın zamanda hava trafiğini sağlamaya başlayacak.

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü iş birliği sayesinde bugün hayata geçirilen Milli Radar sistemi için geri sayım başladı. Konuyla alakalı açıklamada bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Milli Gözetim Radarına (MGR), milli imkanlarla hayata geçirdiğimiz Türkiye'nin ilk sivil havacılık amaçlı havaalanı yaklaşım radar sistemi olacak. Milli Gözetim Radarı'mız ile sivil uçaklarımız daha güvenli iniş kalkış yapacak.' dedi.

Milli Gözetim Radarına (MGR) nedir, özellikleri neler?

Yerli ve milli olanaklarla üretimi gerçekleştirilen MGR sistemi, tam yedekleme özelliğine sahip birincil gözetleme radarı PSR ve ikincil gözlem radarı SSR'den oluşuyor. PSR radarı, S bantta çalışarak 112 kilometre menzile ve 8,5 kilometre azimut kapsama alanına sahip bulunuyor. SSR radarı da MODE-S desteği sağlıyor. Bu sayede, uçağın tescil işareti, mevkisi, irtifası ve hızı gibi bilgiler iletilebiliyor.
 
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum