Milyonlarca elektrik abonesi için yeni denem

Milyonlarca elektrik abonesi için yeni denem

Elektrik faturasında yeni dönem resmen başlıyor. 8.5 milyon Elektrik abonesini yakından ilgilendiren devrim niteliğinde karar; Aylık 82 TL’yi aşan faturalar kredi kartına taksit yapılarak ödenebilecek.

15 Nisan 2017 - 09:30 - Güncelleme: 15 Nisan 2017 - 09:35

Milyonlarca elektrik abonesini yakından ilgilendiren yeni düzenleme ile tüketiciye büyük kolaylıklar hayata geçiriliyor. Hükümet elektrikte devrim niteliğindeki karrları devreye aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından enerji tüketiminde rekabet ortamını artıracak piyasanın tüketici lehine gelişmesi için yaptığı çalışmalar kapsamında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 8.5 milyon elektrik abonesi için devrim niteliğinde yeni bir dizi düzenlemeyi hayata geçiriyor.

 Sabah gazetesinden Barış Şimşek imzalı haberin ayrıntılarına göre yeni düzenleme ile birlikte serbest tüketicilerle dağıtım şirketleri arasında yapılan sözleşmelere tam bir standart getirilirken, tüm elektrik abonelerini kapsayacak şekilde, aylık 82 lirayı aşan faturaların ödemeleri kredi kartına taksit imkânı sunulması yönünde gerekli alt yapı çalışmaların başlatılması kararı verildi.

EPDK'nın yeni düzenlemesiyle birlikte yapılan ikili anlaşmalar belirsiz veya belirli süreli olarak hazırlanabilek. Belirli süreli anlaşmanın ise iki yılı aşamayacak.  Enerji şirketleriyle yapılan bu ikili anlaşmalar, aktif elektrik enerjisi, kurul onaylı ve kanunlarca tahsili zorunlu kılınan vergi ve fonlardan oluşacak. Bunların dışında da başka bir bedel uygulanamayacak. Aktif elektrik enerjisi bedeli kuruş/kWh cinsinden taraflarca serbestçe belirlenebilecek.