Reklamı Geç
Milyonlarca ev kadını için "yeni iş fırsatları"

Milyonlarca ev kadını için "yeni iş fırsatları"

İş kadınlarına istihdam ve yeni iş fırsatları için sahaya indiklerini ifade eden Bakan Müezzinoğlu 14 Milyondan fazla ev kadını için yeni iş fırsatları kapısını aralıyoruz dedi.

28 Kasım 2016 - 13:54

Milyonlarca ev hanımına müjdeli haber Bakan Müezzinoğlundan geldi!

Ev kadınlarına iş müjdesini veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamayla duyuruldu.

İstihdim sayısı son 6 yılda yüzde 60 oranında arttırıldığını ve 4 milyon rakamını geçtiğinin altını çizen Bakan Müezzinoğlu 14 milyondan fazla ev kadınlarına yönelik olarak yeni fırsatların hazırlandığını ifade etti.

Sabah gazetesi'nden Hazal Ateş imzalı haberin ayrıntılarına göre, Pozitif ayrımcılıkta kadınlara ayrı bir önem verilerek ilk sırada tutmaya devame den Hükümet ev kadınlarına yönelik yeni istihdam için bir kez daha sahaya iniyor. Belediyelerde "Girişimcilik Merkezi Projeleri" adıyla kadın istihdam-girişimcilik merkezleri kurulması için düğmeye basılırken, Türkiye İş Kurumu'nun aktif işgücü programlarına katılan kadınlara da cep harçlığı veriliyor. Özellikle kız çocuklarının mesleki eğitim programlarından yararlanması için çeşitli projeler yaşama geçirilirken, çocuk bakım hizmetleri, ev hizmetlerinde çalışan kadınlar konusunda yeni teşvik olanakları yaratılacak. 

Mini reklam  ( İstanbul iş ilanları =   Avrupa Yakası iş ilanları, Anadolu Yakası eleman ilanları )

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 35-40 yaş ev kadınlarının istihdama katılım talebine dikkat çekerek, "İstihdamın ana gövdesinin çözülmesi için büyümenin yüzde 5 üzerinde olmasını sağlamak gerekiyor. Yüksek ve orta üstü katma değerli üretimin bunu sağlayacağına inanıyorum. Ulusal istihdam stratejisini güncelleyeceğiz" değerlendirmesini yaptı. Türkiye'de işgücüne dâhil olmayan yaklaşık 28 milyon kişinin yarıdan fazlasını ev kadınları oluşturuyor. Kadınların yüzde 80'i eşinin sigortasından yararlanıyor ve hiçbir geliri bulunmuyor. Hükümet, ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primi yatırımsını teşvik ederken, evden ve uzaktan çalışma ile işgücüne katılmasını özendiriyor.

5 BİN ANNEYE DESTEK

Hükümet, yaklaşık 5 bin anneye iki yıllığına 114 milyon liralık mali destek sağladı. Ev hizmetlerinde çalışanların sürekli ya da süresiz çalışmalarına bakılmadan sosyal güvenlik kapsamına alınmaları sağlandı. Özel istihdam büroları da artık ev hizmetlerinde geçici iş ilişkisi kuracak. Çocuk sahibi kadınların işgücü piyasasından kopmalarını önlemeye yönelik destek sürüyor. Kayıt dışı istihdamla mücadelenin etkin bir şekilde sürdürüldüğünü belirten Müezzinoğlu, "2002'de yüzde 52.14 olan kayıt dışı istihdam oranı yüzde 34.62'ye düşürüldü. 2023 hedefi olan kayıt dışı istihdam oranının yüzde 15 seviyesine ulaşabilmesi yakında mümkün olabilecek" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..