Milyonlarca vatandaş bekliyordu! Su ve elektrik faturaları ne olacak?

Meclis'ten geçen son düzenlemede elektrik ve su faturalarına dair önemli değişiklikler yer alıyor. Elektrik ve su faturaları için Türkiye genelinde milyonların beklediği haber gelmezken, fatura erteleme ve yapılandırma seçeneği getirildi.

Milyonlarca vatandaş bekliyordu! Su ve elektrik faturaları ne olacak?
Editör: Hakan A.
17 Nisan 2020 - 14:23

Meclis gündeminden geçen düzenlemeler kapsamında elektrik ve su faturaları da yer alıyor. Bu kapsamda  elektrik ve su faturalarına yönelik önemli bir karar çıktı.  Yapılan düzenleme ile birlikte konutlar ve kapatılan işletmeler için su faturalarının ertelenmesinin önü açıldı. Elektrik faturalarında ise yapılandırma söz konusu...

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 17 Nisan 2020 - İstanbul


Koronavirüs salgını nedeniyle evinde oturan, iş yerini kapatan, işini kaybeden vatandaşlar şimdilerde evlerine, iş yerlerine gelecek faturaları düşünmeye başladı. Ekonomik destek paketleri ile bir nebze olsun rahatlatmaya çalışan Hükümet, elektrik ve su faturaları için önemli bir adım attı. 

Söz konusu düzenlemede belediyelere ve bağlı kuruluşlarına su faturası alacaklarına 3 ay boyunca erteleme yetkisi verildi. Su tüketimine bağlı alacaklar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 aylık döneme ilişkin tahsil edilmesi gerekenlerle sınırlı olmak üzere belediye meclislerinde alınan kararlar doğrultusunda ertelenebilecek.Elektrik faturalarına ilişkin düzenleme ise; Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin tahsil edilememiş alacaklarını kapsıyor.

Elektrik tüketiminden kaynaklanan ve 1 Şubat 2020 itibariyle vadesi geldiği halde ödenmemiş borçlar ile geçmişte yapılandırılmamış alacakların tamamı yapılandırılıyor. Eylül ayı sonuna kadar ilgili birimlere başvuru yapılması halinde ilk taksiti 2021 yılının Ekim ayının son gününe kadar ödenmek şartı ile söz konusu borçlar her yıl ilk taksitin tekabül ettiği ayda toplam 3 eşit taksite bölünecek.

Kaynak: Yeni Şafak / Kenan Biter

YORUMLAR

  • 0 Yorum