Mimar Sinan'ın önemli eseri Süleymaniye yenileniyor

Mimar Sinan'ın önemli eserlerinden biri olan Süleymaniye Yenileme Alanı Proje Temel Atma Töreninde açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Bakanlık olarak gerekli her türlü desteği vereceğiz dedi.

Mimar Sinan'ın önemli eseri Süleymaniye yenileniyor
Editor: Hakan A.
30 Kasım 2018 - 15:58

Tarihin gelmiş geçmiş en ömnemli mimarı olarak günümüze taşınan eserleriyle Dünya gündeminde olan Mimar Sinan'ın eserlerinin yenilenmesine devam ediliyor. İstanbul'un önemli noktalarından birinde şehri özel bir yerden gören Süleymaniye için yenileme çalışmaları resmen başlatıldı. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 30 Kasım 2018 - İstanbul


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin KİPTAŞ ve Fatih Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Süleymaniye Yenileme Alanı Projesinde ilk kazma vuruldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Süleymaniye Yenileme Alanı Projesi kapsamında temel atma töreninde önemli değerlendirmelerde bulundu.

Süleymaniye bölgesinin manevi anlamda çok değerli olduğuna ve çok sayıda değerli eserin de bölgede bulunduğunun altını çizen Bakan Kurum, "Mimar Sinan'ı Her yıl burada anıyoruz. Mimar Sinan'ın mezarının etrafında, ecdadın bize bıraktığı eserler maalesef yıkılmış, köhneleşmiş durumda. İnsanın gerçekten vicdanını sızlatıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 2006 yılında bu bölge yenileme alanı ilan edildi. Toplamda 4 bölgeden oluşuyor. Yaklaşık 800 bin metrekare alan. İlk etabı 102 bin metrekare. 102 bin metrekare alanda 330 tane tescilli eserimiz, 370 tane de yeni yapılacak bina var. Yeni yapılacak binalar da yine eskisine uygun bizim tarihimizi, medeniyetimizi, kültürümüzü yansıtan, şehrin 500 sene önce yönetiminin yapıldığı alanda, insanların mutlu yaşadığı, huzurlu bir şekilde her türlü faaliyetleri burada gerçekleştirdiği, içinde hastanesi, okulu, spor salonu, kültürel ve sosyal alanları içinde barından bir proje olacak."

"İLK ETABIN MALİYETİ 2 MİLYAR 900 MİLYON LİRA"

Projenin gerçekleşmesiyle yaklaşık 700 bağımsız birim olacağını belirten Kurum, "2 milyar 900 milyon lira ilk etabın maliyeti. Günümüzde artık ülkeler değil şehirler yarışıyor. İstanbul zaten dünyanın göz bebeği, Süleymaniye projesi de yapıldığı zaman Süleymaniye'de İstanbul'un yeniden göz bebeği haline gelecek." dedi.

Bakan Kurum açıklamasında, "Qatari Diar firması bu projenin proje ortağı. O anlamda ben kendilerine teşekkür ediyorum projeye dahil oldukları için. Eminim ki bu projeye girmekle birlikte yurt dışında yaptıkları, finanse ettikleri birçok projeden daha çok memnun olacaklar. Kardeş bir ülkede böyle bir yatırım yaptıkları için ayrı bir mutluluk içerisinde olacakları şüphesiz. Biz bu eserleri yeniden ihya ettiğimizde ecdadın, Mimar Sinan'ın ve Fatih Sultan Mehmet bize bıraktığı eserleri, bu bölgedeki bütün şehitlerimizin ve ecdadımızın emanetini en iyi şekilde koruyarak gelecek nesillere aktaracağız. Bu projenin İstanbul'a ve Fatih'e hayırlı olmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.