Mobilya almak isteyenler dikkat! 2020 Mobilya KDV oranı yüzde 8'e indirildi

Vatandaşa 2020 yılında mobilya KDV indirimi müjdesi geldi. Açıklama Bakan Albayrak'tan geldi.

Mobilya almak isteyenler dikkat! 2020 Mobilya KDV oranı yüzde 8'e indirildi
Editor: Hakan A.
02 Ocak 2020 - 12:43 - Güncelleme: 02 Ocak 2020 - 15:22

Ülke genelinde mobilya alımlarında KDV oranı yüzde 8'e indirildi! Mobilya sektörünü ve mobilya alacakları yakından ilgilendiren müjdeli haberi Bakan Albayrak verdi. İşte son dakika haberin ayrıntıları.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 02 Ocak 2020 - İstanbul


Günün son dakika gelişmesi Çanakkale ilinde konuşan Bakan Albayrak'tan geldi. Bakan Albayrak, mobilya sektörüne müjdeli haberi verdi.

Mobilya sektörünü ve ekonomiyi canlandıracak KDV indirimi haberlerine bir yenisi eklendi. Sektörü ve ekonomik canlanmayı sağlayacak olan mobilya satışlarında KDV indirimi yapılarak, oran yüzde 18'den yüzde 8'e indirildi.

Çanakkale'de açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Mobilyacılık sektörü için güzel bir haber olan mobilyadaki KDV'yi yüzde 18'den yüzde 8'e düşürdüğümüzün haberini paylaşmak istiyorum" dedi.

Sektör ve vatandaş mutlu!

Yapılan KDV indirimi ile birlikte özellikle sektör temsilcileri oldukça mutlu. Satışların 2020'de rekor kırması beklentisi bulunuyor. Diğer taraftan ev veya işyerini yeni mobilyalarla döşemek isteyen vatandaşlar ise daha az ödeyerek diledikleri mobilya alımını bu sayede gerçekleştirebilecek.

Bakanlık öncülüğünde, 2018 senesinde başlatılan "Enflasyonla mücadele" kapsamında Katma Değer Vergisi (KDV) oranları düşürülmüştü. 2018 Kasım ayında başlayan mobilya sektörüne yönelik olarak KDV oranlarında gerçekleştirilen indirimi 2019 Haziran ayı itibariyle tamamlanarak sona ermişti. Yeni yıl 2020 ile birlikte durgunlaşan sektörlerden Mobilya sektörü için bir kez daha düğmeye basılarak KDV indirimi, süresi uzatılmış oldu. Mobilya sektörü temsilcileri tarafından indirimin sona ermesinin hemen sonrasında isen KDV indiriminin sabitlenerek devam etmesi için çalışmalar sürmüş ve beklenti Bakan Albayrak'ın açıklamasıyla son buldu. Söz konusu indirim mobilya sektörünü kapsarken, oran ise yüzde 8 olarak açıklandı. 2020 yılı boyunca evlerine mobilya almak isteyecek olan vatandaş daha uygun fiyatlarla evini, işini döşemiş olacak.

Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum