Motosiklet alacaklar bu habere dikkat! Yüzde 20 ek gümrük vergisi...

Motosiklet alacaklar bu habere dikkat! Yüzde 20 ek gümrük vergisi geliyor

Türkiye'de motosiklet sevdası ve kullanımı hızla artamaya devam ederken, otomobil satışlarını geçmek üzere olan motosiklete ek gümrük vergisi getirileceği kaydedildi. İşte Resmi Gazete'de yayımlanan sıcak gelişmenin tüm ayrıntıları.

28 Temmuz 2017 - 11:20

Her geçen gün artan motosiklet tutkusu ve kullanımı vergilere yansıyacak. Motosiklet kullanıcılarını, yeni motosiklet alacakları üzecek haber Bakanlar kurulu'ndan çıktı. Yeni dönemde motosiklet alacakları cebinden ekstra yüzde 20 daha çıkacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 28 Temmuz 2017 - İstanbul

Ülkemizde her geçen gün artan ve artık lüks sayılabilecek motosiklette ek vergi için düğmeye basıldı. Konuyla alakalı Bakanlar Kurulu kararı ile bazı ülkelerden ithal edilecek bazı motosikletlere yüzde 20 ek gümrük vergisi koyulması yönünde karar alındığı ifade edildi.

Söz konusu karar ise Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Karar'da bazı cc model ve markaların ithalatında ek yüzde 20 vergi getirilmesi öngörülüyor.

Alınan bu karar sonrasında gözler ise motosiklet markalarını temsil eden distribütör ve motosiklet kullanıcılarına çevrildi. Haberin duyulmasıyla tepkiler ve eleştirilerin geleceği ifade ediliyor.

Resmi Gazete'de yer alan kararda; 

Buna göre ülkeler; "en az gelişmiş ülkeler, özel teşvik düzenlemelerinden yaralanacak ülkeler, gelişme yolundaki ülkeler ve diğer ülkeler başlıkları altında toplandı.

Sayılan ülkeler menşeli ve 800 cm3 ile 50 cm3 arasında değişen silindir hacmine sahip motosiklet ve moped ithalatına yüzde 20 ek gümrük vergisi getirilecek.

Öte yandan bu araçların iç lastik, rulman, jant, aksam ve parçalarının ithalatına da yüzde 10 ile 20 arasında değişen ek gümrük vergisi uygulama kararı verildi."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..