Muafiyet hakkı taşıyanlar emlak vergisini geriye dönük 5 yıl alabilir

Emlak vergisi ödeyecekler için son günler yaşanırken, muafiyet hakkı bulunanlar kimler? Emlak vergisi ödemelerinde kimler muafiyet hakkı taşıyor?

Muafiyet hakkı taşıyanlar emlak vergisini geriye dönük 5 yıl alabilir
Editör: Hakan A.
21 Kasım 2019 - 11:58 - Güncelleme: 21 Kasım 2019 - 12:01

Türkiye genelinde milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren emlak vergi ödemelerinde son gün 30 Kasım 2019. Bu süre zarfında emlak vergisini ödeyemeyenler için aylık yüzde iki faiz cezası uygulanıyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 21 Kasım 2019 - İstanbul


Emlak vergisi ödeyecekler için önemli değerlendirmelerde bulunan EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, AA muhabiri Uğur Aslanhan'a konuştu.

Kimler emlak vergisi ödemeyecek sorusunun yanıtını Hatice Kolçak verdi.  Gayrimenkul uzmanı Hatice Kolçak ise, konut, dükkan, ofis, arsa ve arazi gibi taşınmazlara sahip olanların ödemek zorunda olduğu emlak vergisini zamanında ödemeyenler için aylık yüzde 2 gecikme cezası uygulandığını söyledi."Muafiyet hakkı taşıyanlar ödediği vergiyi geriye dönük 5 yıl alabilir"

Emlak vergisi muafiyeti şartı taşıyanların belediyeye dilekçe vermeleri gerektiğine işaret eden Kolçak, aksi takdirde emlak vergisinin tahakkuk edeceğini anlattı. Kolçak, muafiyet şartlarını taşıyanların geriye dönük 5 yıl için düzeltme yapabildiğini ve varsa ödenen verginin iadesini belediyeden talep edebileceğini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

"Emekli olan eşlerden her ikisinin de bir evi varda bunlardan birinde oturuyor diğerinden kira geliri alıyorlarsa ancak bir konut için sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabilirler. Emekli sahip olduğu tek konutu kiraya verip kızı veya oğlunun evinde oturursa yine emlak vergisi muafiyetinden yararlanamaz. Ayrıca yazlık niteliğinde ara sıra kullanılan evlerde emlak vergi muafiyetinden yararlanamaz. Evin sürekli ikametgah olarak kullanılıyor olması lazım."

Kolçak, bu yıl gayrimenkul alanların emlak vergisi ödemeyeceğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu sene gayrimenkul satın alanlar 2020'de emlak vergisi ödemeye başlayacak. Ancak belediyeye bu sene bildirim yapmak gerekiyor. Emlak vergi ödemeleri ilgili belediye veznelerinden, e-Devlet üzerinden, PTT veya belediyelerin kendi web siteleri üzerinden banka kartlarıyla anlaşmalı banka hesaplarına ödenebilir."
 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum