Muğla'da Bodrum içerisinde 3 mahallenin "Doğal Sit Alanları" hakkında flaş karar

Muğla iline bağlı Bodrum ilçe sınırları içerisinde yer alan bu 3 mahallenin Doğal Sit Alanları hakkında bakanlık oldukça önemli bir karar aldı.

Muğla'da Bodrum içerisinde 3 mahallenin "Doğal Sit Alanları" hakkında flaş karar
Editör: Hakan A.
26 Aralık 2020 - 21:52
Muğla Bodrum'da oturanları yakından ilgilendiren gelişme. Türkiye'nin önemli il ve ilçelerinde bulunan doğal alanlara dair Bakanlık önemli çalışmaları yürütmeye, kritik kararlar alarak uygulamaya koyuyor. Bu çerçevede, ülkenin önde gelen tatil yerlerinden biri için flaş bir karar alarak doğal sit ve sürdürülebilir alanlar listesine eklendi. Konuyla ilgili resmi duyuru ise bugün yapıldı. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 26 Aralık 2020 - İstanbul 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) Türkiye'de korunacak alanların daha iyi korunması adına önemli adımları peş peşe atarken, tabiat varlıklarının gelecek nesillere taşınmasında büyük rol oynuyor. Bu kapsamda son olarak Muğla iline bağlı tatil cenneti Bodrum'da bazı alanlar için önemli bir karar alınarak uygulamaya konuldu. Bakanlık kararı bugün yayınlanan Resmi Gazete'de yayınlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu.

Hemen her gün pek çok ilde bulunan özel tabiat varlıklarının korunması, gelecek nesillere sorunsuz olarak aktarılması adına yeni kararlar alınarak uygulanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde bulunan Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, bu kez Dünyaca ünlü olan Bodrum'da bazı alanların korunması amacıyla radikal bir karar aldığını duyurdu. Söz konusu alanların statülerinde değişiklik yapan Bakanlık, karar gereği aşağıda yer alan krokiyi güncelleyerek yayınladı.


MUĞLA BODRUM'DA HANGİ ALANLARIN STATÜSÜ DEĞİŞTİRİLDİ?

26 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete'de, belirtildiği üzere, Muğla ili sınırları içinde Bodrum ilçesinde 3 farklı mahalle için statü değişikliği haritalı olarak yayınlandı. 

Bu kapsamda, Muğla ili, Bodrum ilçesi'nde yer alan, Torba, Çamlık, Kızılağaç Mahalleleri ve Çevresi Doğal Sit Alanı aşağıdaki haritada gösterildiği şekliyle Bakanlık makamının 21.07.2020 tarih ve E.153586 oluru ile "Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı" ve "Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım alanı" olarak tescil edilmesine karar verildiği kaydedildi.

İŞTE BODRUM'DA YAPILAN YENİ DÜZENLEME

Aşağıda yer alan kroki Bakanlık kararı ile onaylanmış ve Resmi gazete'de ilan edilmiştir. Çok daha fazlasını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi  internet adresinden öğrenebilirsiniz.

Muğla Bodrum'da Torba, Çamlık, Kızılağaç Mahalleleri ve Çevresi Doğal Sit Alanı kararı

YORUMLAR

  • 0 Yorum