Mühendislik harikası Ilısu Barajı'nda ilk türbin törenle devreye girdi

70 yıllık hayal olan, yapımında şehitler verilen Türkiye'nin dev mühendislik projesi Ilısu Barajı için tarihi gün! İlk türbin devreye alındı, enerji üretimine start verildi.

Mühendislik harikası Ilısu Barajı'nda ilk türbin törenle devreye girdi
Editör: Hakan A.
19 Mayıs 2020 - 17:01 - Güncelleme: 19 Mayıs 2020 - 17:03
Ilısu Barajı için tarihi gün bugün! Dev yatırımda ilk türbin devreye alınarak enerji üretiminin startı verildi. Türkiye'Avrupa ve Dünya'nın enerji üssü olma yolunda emin adımlarla hedeflerine yürümeye devame diyor. Bu kapsamda Ilısı Barajı yatırımından ilk enerji bugün itibariyle üretilmeye başlanıyor. Ilısı Barajı ilk türbini devreye alınarak enerji üretiminin startı bugün itibariyle veriliyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 19 Mayıs 2020 - İstanbul


Türkiye tarihi günlerinden birini daha yaşıyor. Dünya üzerinde koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan duraklama nedeniyle ekonomide zor bir dönem yaşanan ülkeler, virüs salgını ile birlikte adeta motorları durdurmuş durumda. Bazı ülkelerde normalleşme süreçleri başlarken, Türkiye'de ekonomide çarklar durdurulmadan üretime devam ederek, Dünya üzerinde farklı bir model ortaya koymuş oldu. Dev yatırımları hayata geçirmeye devam eden Türkiye'de Ilısu Barajı'nda önemli bir gelişme yaşanıyor. Devasa Ilısu Barajı üzerinde ilk türbin devreye alındı.

Törene telekonferans yöntemiyle katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, '18 yıldır laf değil, eser üretme siyasetimizin bir örneği duruyor. Tüm engellemelere rağmen bu eseri Ilısu Barajını ülkemize kazandırdık. Kendi halkına silah çekenlere en güzel cevap bu eserdir. Hasankeyf başta olmak üzere tüm tarihi ve kültürel varlıklar korunmuştur. Sadece bu çalışmalar için 200 milyon liralık kaynak kullanılmıştır. Ilısu Barajı'nı yıl sonuna kadar tam kapasite faaliyete geçireceğiz Bu tesis ekonomimize 2,8 milyar tl katkı verecek. ' dedi.

Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES)

 Ilısu Barajı, Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında, enerji üretimi amacıyla Dicle Nehri üzerinde inşa edilen santraldir. Ağustos 2019'da su tutulmaya başlanan barajın altı türbininden ilkinin 19 Mayıs 2020 tarihinde bugün itibariyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile telekonferans yöntemiyle ilk türbin devreye alındı.

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) en önemli tesisleri arasında yer alan Ilısu Barajı ve HES’in planlama çalışmaları 1950’li yılına kadar uzanıyor. DSİ Genel Müdürlüğü’nün kurulduğu 1954 yılından bu yana Dicle Nehri sularından yararlanmak adına çalışmalar yapılmış, Ilısu Barajı ismi ilk olarak 1980 yılında gündeme gelmiştir. Ilısu Barajı ve HES Projesi Kesin Proje Raporu Temmuz 1982 yılında hazırlanmıştır. Ülkemizin 70 yıllık hayali olan Ilısu Barajı’nın temeli 2008 yılında atılmış ve inşaat çalışmaları başlamıştır.

Mühendislik harikası Ilısu Barajı'nda ilk türbin törenle devreye girdi

YORUMLAR

  • 0 Yorum