Müteahhite Dönüşüm ayarı

Çevre Kanunu çerçevesinde kentsel dönüşüm projelerinde müteahhit için önemli kriterler getirildi. Dönüşümde riskli alan ve rezerv yapı alanlarında uygulanacak kentsel dönüşüm projelerinde müteahhitlere ayar niteliğinde vatandaşın mağdur olmasının önüne geçecek adımlar attı. Müteahhitlerden Tamamlama sigortası istenecek, yeterlilik aranacak.

Müteahhite Dönüşüm ayarı
Editör: Hakan A.
11 Aralık 2018 - 14:34 - Güncelleme: 11 Aralık 2018 - 14:40
Kentsel dönüşüm kapsamında Müteahhitleri yakından ilgilendiren yeni kanun düzenlemesi ile artık her önüne gelen iş yapamayacak. Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlar kapsamında gündemi değiştirecek önemli düzenlemeler resmen yürülüğe gird. Yeni dönemde inşaat ev gayrimenkul sektöründe dönüşüm projeleri ile hayata geçirilen konut projelerinde tamamlama sigortası zorunluluğu getirildi. Vatandaşların mağdur olmasının önüne geçecek önemli bir düzenleme....

Hatice Kolçak - Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 11 Aralık 2018 - İstanbul


Türkiye'de şimdiye kadar gerçekleştirilen kentel dönüşüm projelerinde yaşanan mağduriyetlerin önüne geçecek önemli bir adım daha atıldı. Hükümet en son Çevre Kanunu kapsamında dönüşüm projelerinde inşaat müteahhitleri için önemli kriterleri şart koştu.

Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemelerle 2019 yılına adım adım giriyoruz. Herkesin müteahhitlik yapabildiği bunun için herhangi bir kriterin olmadığı son günlerde çokça dile getiriliyordu. Mütahhitlere yeni kriterlerin getirilmesi ve herkesin bu işlere girmemesi konuşulurken bunun ilk adımı kentsel dönüşüm kapsamında yer alan projeler için yapıldı.

 
Resmi gazetede yapılan yeni düzenleme ile 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında kanun kapsamında bulunan rezerv alanı ve riskli alanlarda uygulanacak projelerin inşaatını yapacak müteahhitleri artık Bakanlık belirleyecek. Bu Kanun uyarınca yapılacak anlaşmaların usul ve esasları ile riskli alanlarda ve rezerv yapı alanlarında yürütülecek projelerin yapım işini üstlenecek yapı müteahhitlerinin sahip olmaları gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanımı ve mali durumu Bakanlık belirleyecek.
 
Yapılan değişiklik ile riskli alan ve rezerv yapı alanlarında yapılacak projeler için tamamlama sigortasının yapılması zorunlu. Bakanlık tamamlama sigortası yerine kendi belirlediği diğer teminat ve şartlarıda kabul edebilecek. Bu kapsamda iş yapacak müteahhitler yapı ruhsatı almadan önce bu işlemleri tamamlamış olacak.
 

Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile Kentsel Dönüşüm kapsamında riskli alan ve rezerv alanlarında inşa edilen yeni projelerin tamamlanamama probleminin çözülmesi bekleniyor. Kentsel dönüşümde mağdur olacağını düşünen vatandaşlarda bu değişiklik ile evlerini yenileme garantisi almış olacaklar. Müteahhidin Bakanlıkça yeterliliğinin belirlenmesi şartı ve tamamlama sigortası ile riskli alan ve rezerv alanlarında yapılacak yeni kentsel dönüşüm projelerinin önü açılmış vatandaşın mağdur olma ihitmalinin ortadan kalkacağı düşünülüyor.

Diğer taraftan aynı kanun kapsamında yapılan düzenlemede "Kentsel Dönüşümde vergi ve harçlar kalktı" haberimizi de okumayı unutmayın!

10 Aralık tarihli Resmi Gazete ile yürülüğe giren yeni Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlar'da yapılan düzenlemelere ilişkin kanun maddelerinin tüm ayrıntıları okumak için tıklayın.
 
Sosyal medya hesalarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum