Müteahhitlik yetki belgesi nasıl alınır? (YAMBİS anlatım)

Çevre ve Şehircilik bakanlığı üzerinden müteahhitlik yapı belgesi almak isteyenler dikkat! Müteahhitlik yapı belgesi nedir, nereden, nasıl alınır? İşte tüm soruların yanıtı...

Müteahhitlik yetki belgesi nasıl alınır? (YAMBİS anlatım)
Editor: Hakan A.
17 Temmuz 2018 - 17:53

16.12.2010 tarihli ve 27787 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE ŞANTİYE ŞEFLERİ VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK” hükümlerine göre; 01.01.2012 tarihinden itibaren yapı ruhsatı ve iskan belgesi alacak müteahhitlerin müteahhitlik yetki belgesi numarasının bulunması zorunlu hale gelmiştir.

Müteahhitlik yetki belgesi numarası almak için başvuracakların; http://yambis.csb.gov.tr adresinden Vatandaş girişi yapmanızı

Durumuzun ne olduğunu öğrenmek için Müteahhit Sorgulama kısmından TC Kimlik veya Vergi numaranızla sorgulama yapmanızı. (http://yambis.csb.gov.tr/MuteahhitSorgu.aspx)

Sorgulama sonucunda "Girilen no'ya ait bir müteahhit bulunamadı.." ibaresi çıkanların, VATANDAŞ ana ekranından Müteahhit Tanımlama kısmına girerek unvanlarına göre ilgili yeri tıklayarak istenilen bilgileri eksiksiz olarak girmeleri.( http://yambis.csb.gov.tr/MuteahhitTanimlamaLinkler.aspx?TipID=111111

* Halkbankası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın 1194 Sr. No. ve 118 Gelir Kodlu Döner Sermaye hesabına 250 TL yatırılacak.(Dekontlarınızda açıklayıcı unvanınız, yetki belgesi başvuru ibareleri bulunması uygun olacaktır. Dekontlarda hiçbir şekilde fotokopi aslı gibidir ibaresi kabul edilmeyecektir.)

SR. NO. GELİR KOD NO. HİZMETİN ADI 2013 YILI BİRİM FİYAT (K.D.V. HARİÇ)

K.D.V. (%18)

2013 YILI BİRİM FİYAT (K.D.V. DAHİL) 1194 118 

Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi numarası kayıt işlemleri ücreti 211,86 TL 38,14 TL 250,00 TL * Sistemde zorunlu belgeler kısmında (* Yetki Belgesi Başvuru Formu , vb.) belirtilen * lı tanımlar sisteme yüklenmeden kayıt işlemi gerçekleşmeyecektir. Yetki Belgesi Başvuru Formunu (Yetki Belgesi Başvuru Formunun Örnek(boş) Çıktısını Almak İçin (http://yambis.csb.gov.tr/Duyurular_files/YetkiBelgesi.doc) ) doldurarak ,dekont vb. diğer belgelerinizi digital ortamda düşük boyutta taranmış suretlerini hazırladıktan sonra,

Ekranda sol alt "Zorunlu Belgeler" kısmından

Dekont vb. zorunlu belgeler belge seçiniz kısmından (*) tanım seçilerek gözat (bilgisayar ortamında taranmış sureti), ekle, kaydet işlemlerini gerçekleştir. Ek- Belgeler "Tanım" bilgilerini girerek yüklemeleri sıra ile gözat, ekle ve kaydet tuşuna basmaları. “Diğer Unvan seiçimlerinde Ticaret Sicili Gazetesi'nin(kuruluş, ortaklık ve adres bilgilerini içerecek), diğer gerekli gördüğünüz belgeleride ek belge kısmından ekleyebilirsiniz.” söz konusu bilgiler ve gerekli belgeler yüklendikten sonra ekranın sag alt kısmındaki "Müteahhit Kaydet" tuşuna basmaları, eksik belge ve yanlış veri girdiğinizde kayıt işlemi gerçekleşmeyecektir.

Müteahhit kaydı tamamlandıktan sonra Yetki Belgesi Numarası Başvuru ekranına (http://yambis.csb.gov.tr/YetkiBelgeNoBasvuruLinkler.aspx) girilmesi ve ünvana göre ilgili kısma tıklanması Açılan ekrandan ünvanına göre Vergi Numarası veya TC Kimlik numarası yazılarak "Ara" tuşuna basılması, çıkan bilgilerin doğruluğu kontrol edilerek ' Sonraki" tuşuna basılması, Sonraki ekrandan Dilekçe Ekleri yüklenerek "Bitir" tuşuna basılması, açılan ’Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Başvuru Formu" ekranından alt tarafta bulunan "Yazdır" tuşuna tıklanarak çıktı alınması ve yetkili kişi tarafından kaşe vurulup imzalanarak Müdürlüğümüze başvuruda bulunulması, Başvuru için Müdürlüğümüze gelen yetkilinin çıktısını alıp imzaladığı "Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Başvuru Formu” ile başvuru dilekçesi doldurulup, bilgisayar ortamında taratıp sisteme yüklediği Zorunlu Belgeler ve Ek Belgeler ve (orijinallerinin dijital ortamda tarandığı cd vb. eklenerek), diğer evraklarla birlikte Müdürlüğümüz Evrak Kayıt Bürosuna ileterek başvuruda bulunulabilir.

Sistemde yetki belgesi aktif olarak gözükenlerin;

Müteahhit Sorgulama ekranına tıklayarak Vergi Numarası veya T.C. Kimlik Numarası yazılarak sorgulama sonucunda Yetki Belgesi Durumu Aktif olarak görünen ve Müdürlüğümüze başvuruda bulunmamış yetkililerin adres, telefon, bilgileri ortaklara ait bilgiler, hisse oranları, son durumlarına ait bilgiler, Ticaret Odası Kayıt Belgesi ve Ticaret Sicili Gazetesi (kuruluş, ortaklık ve adres bilgilerini, son hali), Yetki Belgesi Başvuru Formu (İmzalı Kaşeli) vb. ilgili evrakların orjinalleri, fotokopileri ve dijital ortamda taranmış suretleriyle Müdürlüğümüze getirmeleri.

Müdürlüğümüzce gerekli güncellemeler yapıldıktan sonra sistemden alınacak Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Başvuru Formu çıktısı bizzat yetkili tarafından kaşelenip imzalandıktan sonra başvurularını tamamlayacaklardır.

Bu bilgileri grafikli görsel olarak gözden geçirmek için tıklayın

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum