Naci Ağbal, Merkez Bankası Başkanı olarak atandı! Naci Ağbal kimdir?

Merkez Bankası'ndaki görevinden alınan Murat Uysal'ın yerine atanan isim Cumhurbaşkanlığı Atamasıyla belli oldu. Naci Ağbal Merkez Bankası yeni başkanı oldu. Naci Ağbal kim, nereli, biyografisi...

Naci Ağbal, Merkez Bankası Başkanı olarak atandı! Naci Ağbal kimdir?
Editör: Hakan A.
07 Kasım 2020 - 08:19 - Güncelleme: 07 Kasım 2020 - 08:25
Ankara'da bu sabah CUmhurbaşkanı Erdoğan imzalı kritik atama haberleri geldi. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, görevden alındı! Son dakika yayınlanan kararname ile birlikte yerine atanan isim belli oldu. Günün önemli gelişmesi Merkez Bankası'na başkanlık görevini yürüten Murat Uysal görevden alındı. Yerine oturan isim ise ekonomi ve Maliye ile yakından ilgili Naci Ağbal oldu. Peki Naci Ağbal kim, kimdir, nerelidir, eğitimi ve yaptığı görevleri ile biyografisi haberimizde.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 7 Kasım 2020 - İstanbul


Cumhurbaşkanlığı atamaları kapsamında Merkez Bankası'nda görevden alma ve yeni atama sürprizi yaşanıyor. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nda (TCMB) son dakika görevden alma yaşandı. TCMB Başkanı Murat Uysal, görevinden alındı. Uysal'dan boşalan koltuğa oturacak isim ise Naci Ağbal olarak açıklandı. 


İlgili Cumhurbaşkanlığı atama kararı 7 Kasım tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak resmen yürürlüğe girdi. Murat Uysal, 4 yıllık görevini tamamlayamadan görevden el çektirilmiş oldu.

Yerine gelen isim Naci Ağbal ise Başkan (Guvernör), Cumhurbaşkanı kararıyla dört yıllık bir dönem için atanmış oldu.

2019'DA GÖREVE GETİRİLDİ

Murat Uysal Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 6 Temmuz 2019'da görevden alınan Murat Çetinkaya'nın yerine getirilmişti. Böylece Uysal, 16 ay içerisinde görevden alınan ikinci Merkez Bankası başkanı oldu.


murat uysal görevden alındı, naci ağbal yeni merkez bankası başkanı oldu

naci ağbal kim, nereli, biyografisi


Naci Ağbal kimdir?

1968 Bayburt doğumlu olan Naci Ağbal, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olan Ağbal, İngiltere Exeter Üniversitesi İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi (MBA) Programı'nda yüksek lisans lı bir isim. Maliye ve denetimler konusunda oldukça tecrübe sahibi olan Ağbal,  

Maliye Bakanlığında müfettiş, teftiş kurulu başkan yardımcılığı, Gelirler Genel Müdürlüğünde daire başkanlığı, Ağbal, 2006-2009 yılları arasında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 2009-2015 yılları arasında ise Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı, bakan yardımcılığı gibi önemli görevleri üstlenmiş bir isim. 

Ağbal, THY, Petkim gibi pek çok şirkette yönetim kurulu üyelikleri görevi üstlendi. Ağbal, milletvekili seçilmesiyle Maliye Bakanlığı görevlerini iki dönem üstlenmiş bir isim. 

Evli ve 2 çocuk sahibi olan Naci Ağbal, 7 Kasım tarihinde yapılan atama ile TCMB'nin başına geçen ve 4 yıllık görevine başlayan isim oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum