NASA açıkladı; Mars’ta dev buz kütlesine rastlandı

NASA açıkladı; Mars'ta dev buz kütlesine rastlandı

Mars araştırmaları kapsamında Amerikan Uzay Dairesi NASA yeni yaşam alanları keşfi devam ederken, Mars'tan gelen bir haber adeta umut oldu.

23 Kasım 2016 - 06:53

Yıllardır devam eden Mars araştırmalarına devam eden NASA yetkilileri tarafından yürütülen çalışmalar aralıksız devame derken, Mars'tan son gelen görüntüler analiz ediliyor.

Mars'ta alternatif yaşam aramaya devame den uzay bilim insanları dev gezegenin üzerinde özel araştırmalarından sonuçlar almaya devam ediyor. Konuya ilişkin son gelen bilgilere göre, Mars'ta dev buz kütlelerine rastlandığı doğrulandı. Açıklama Austin kentindeki Texas Üniversitesine bağlı bilim insanlarınca dünyaya duyuruldu. Bilim adamlarının liderliğinde aralıksız çalışmalarını sürdüren bir ekip, NASA'nın Mars Yörünge Kaşifi'nin verilerini kullanarak Mars'ta büyük bir buzul yataklarına ilişkin ilk bilgilerin tespit edilerek teyit edildiğini doğruladılar.

Amerikan Jeofizik Birliği tarafından resmi yayın organı olarak bilinen Jeofizik Araştırma Yazıları tarafından hazırlanan son raporda dikkat çeken ayrıntılar mevcut. Raporda Mars'ın Utopia Planitia bölgesinde 375 bin kilometrekare çapında olduğu belirlenen dev bir buz tabakası bulunduğu ifade edilirken, raporda yer alan açıklamada buzul ile alakalı verilen bir diğer önemli bilgi ise, buzul havzanın çapının 2 bin 50 mil (3 bin 300 kilometre) uzunluğunda  dev bir kütle halinde Mars'ta varlığını sürdürdüğü belirtildi.

Dünya için oldukça büyük bir öneme sahip olan bu büyük keşfin uzay aracının radarıyla gerçekleştirildiğini duyuran NASA, ayrıca bu keşfin Mars'ın tarihi ve gelecekte olası su kaynaklarının belirlenmesi bakımından önemli olduğu ifade edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..