Reklamı Geç
Nazi lideri Adolf Hitler’in doğduğu eve yıkma kararı

Nazi lideri Adolf Hitler'in doğduğu eve yıkma kararı

Irkçı ve yaptığı zulümlerle hatırlanan Almanya tarihinin en utanç verici isimlerinin başında gelen Nazi lideri Adolf Hitler'in doğduğu ev için yıkma kararı verildi. Konu Avusturya'da parlamentoya taşınacak.

18 Ekim 2016 - 07:59

Tarihin en utanç verici Alman kökenli ırkçılığın başkenti Almanya öyle bir karar verdiki ne yapsa ne etse bu utanç merkezinin odağından kurtulamayacak... Almanların ırkçı geçmişini silme çabalarına bir yenisi daha eklendi. Nazilerin lideri Hitler'in doğduğu ana evi iiçn yıkılması kararı verenler bu izleri tarihlerinden silmek için her yolu denemeye devam edecek gibi görünüyor.

Unutlmaz soykırımları, insanlık dramlarını Alman ya'nın kirli geçmişine ekleyen ünlü isim Adolf Hitler'in evi şu sıralar gündemde. Hitler'in doğduğu ev için yıkım kararı alındığı ve yıkılacağı ifade edildi. Bu çabaların ise Dünya'da "geçmişin izlerini, ırkçı ve kanlı tarihleirni sime kararı olarak" algılandı. Her defasında özellikle Türkiye için akıl almaz suçlamaları öne atan başta Avusturya ve  Almanlar kendi ırkçı ve soykırımlarla dolu tarihlerinden utandıkları için, bu tarihi silme çabalarına bir yenisi eklenmiş oldu.

Konuya ilişkin Avusturya gazetesi Die Presse'te yer alan haberin ayrıntılarına göre, Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka tarafından duyurulan haberde, Uzmanlar tarafından Komisyon tavsiyesi ile Adolf Hitler'in doğduğu evin yıkılacağını ve yerine yeni bir bina inşaa edileceği ifade edildi.

Sobotka açıklamasında, kararın parlamento tarafından da onaylanmasını sağlayacaklarını ve yıkım işinin hızla yerine getirileceğini söyledi. Hitler'in doğduğu ev 17.yüzyıl mimarisiyle yapılan bina koruma altında bulunduğu için, yıkımı konusunda parlamento tarafından konunun onay görmesini gerektiriyor.

Hitler'in 1889 yılında doğduğu evin neo-naziler tarafından sürekli ziyaret ediliyor olması Avusturya'da rahatsızlık yaratıyordu. Yıkım kararıyla Hitler'in doğduğu evin, neo-naziler için anıta dönüştürülmemesi için çabalar sarfedildiği gelen bilgiler arasında.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..