Reklamı Geç
Nef yeni ortağı EBRD ile kentsel dönüşüme 120 milyon dolar...

Nef yeni ortağı EBRD ile kentsel dönüşüme 120 milyon dolar ayırdı

Türkiye'nin öenmli konut üreticisi markalarından Nef, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Londra'da 120 milyon dolar tutarında dev anlaşmaya imza attı. Nef & EBRD kentsel dönüşüm projeleri ile orta sınıfa uygun konut üretecek.

24 Mart 2017 - 14:42

Gayrimenkul sektörünün önemli markalarından konut üreticisi Nef, Londra merkezli Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile birlikte 120 milyon dolar yatırım bedelli önemli bir güç birliği anlaşmasına imza attı. Nef ve EBRD Türkiye'de orta sınıfa uygun, kentsel dönüşüm projeleri üretecek.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 24 Mart 2017 - İstanbul

Nef, gayrimenkul geliştirmek için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile güç birliği anlaşması yaptı. Anlaşma kapsamında toplam 120 milyon dolarlık sermaye ile Nef & EBRD Gayrimenkul A.Ş.’yi kuran Nef ve EBRD, ilk etapta 600 milyon dolar tutarındaki yatırımla 5 bin konut, 6 bin yatak kapasiteli akademik rezidans projeleri geliştirilecek.

Türkiye’deki mevcut potansiyeli yurtdışında anlattımını sürdüren Gayrimenkul sektörünün nitelikli konut üreticisi Nef, şimdi de gayrimenkul geliştirmek için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile dev bir ortaklığa başladı.

2010 senesinde kurulan ve son beş yılda hayata geçirdiği 1 milyon metrekareden fazla alanı kapsayan ve değeri toplamda 2,4 milyar doları aşan 25’in üzerinde projeye imza atan sektörün önemli oyuncularından Nef ile projelerin ‘yeşil’ olmasını oldukça önemseyen EBRD’nin imza töreni EBRD’nin Londra’da bulunan merkezinde yapıldı. Yapılan bu önemli İş birliği ile birlikte ‘inşaat sektöründe kentsel dönüşümü ve daha yeşil standartları yaygınlaştıracak’ özel projelere imza atılacağının altı çizildi.

Konuya ilişkin edinilen bilgiye göre, yapılan ortaklık ile her biri 60 milyon dolarlık bir katkıyla, Nef’in Türkiye’de büyüyen orta sınıfa yönelik özgün konut konseptlerini hayata geçirilmesi planlanmış durumda.

Ortak girişim, İstanbul’da özel bir gayrimenkul sermaye şirketi ve Nef’in bir iştiraki olan Intus Capital tarafından yönetileceği belirtilen açıklamada ayrıca, tüm yatırımlar, depremden etkilenme riskinin yüksek olduğu yerlerdeki yapıların yeniden geliştirilmesi de dahil olmak üzere, kentsel dönüşüm üzerine odaklanılacağına işaret edildi.

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur tarafından ortaklığa ilişkin yapılan açıklamada ise,  “EBRD ile uzun soluklu ortaklığa başlamaktan ve Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmayı sürdürmekten dolayı memnunuz. Yapılan bu ortaklık özellikle ülke ekonomisine ve uzun dönemdeki büyümesine önemli bir güven oyudur. Nef, gayrimenkul geliştirme sektöründe ve konut projelerinde Türkiye’nin lider markası olarak, uluslararası kurumsal yatırımcıları da çekme konusunda sektörün lideri olmanın gururunu yaşıyor. EBRD’nin geçmişteki başarılı ortaklıkları, bu ortak girişimimizde bize güven veriyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinde birlikte örnek projeler inşa etmek için sabırsızlanıyoruz.” Dedi.

Erden Timur, İstanbul ve İstanbul dışında 6 tane konut, 7 tane de akademik rezidansı devreye almayı hedeflediklerini belirterek, “Toplam yaklaşık 5 bin konut, 6 bin yatak kapasiteli de akademik rezidans planlıyoruz. Bu, 600 milyon doların üzerinde bir yatırım anlamına geliyor.” ifadelerine yer verildi.

EBRD Endüstri, Ticaret ve Tarım Sektörlerinden Sorumlu Genel Müdürü Jean-Marc Peterschmitt imzadan sonra yaptığı açıklamasında ise, “EBRD’nin Türkiye’de ilk kez konut projelerinde ve öğrenci konutlarında Nef ile gerçekleştirdiği bu yatırımından son derece mutluyuz. Türkiye, her yıl satılan 600.000 yeni konut ile, Avrupa’nın en büyük konut pazarlarından biri. Ayrıca üç milyonun üzerinde üniversite öğrencisi ile Avrupa’nın en büyük öğrenci konut pazarı. Bu ortak girişim, Türkiye’de konut projelerine ve öğrenci konutlarına dönük talebi karşılamada yardımcı olacak.” diye konuştu.

EBRD Gayrimenkul ve Turizm Direktörü Claudia Pendred, “Nef ile bu uzun soluklu ortaklık sürecine girmekten ve özgün Fold konseptinin bir parçası olmaktan dolayı memnunuz. Bu yatırımı ayrıcalıklı kılan unsur, ortak girişim stratejimizin özünü oluşturan sürdürülebilir inşaat ve operasyon alanlarına odaklanması. Nef ile yakın gelecekte başarılı konut projelerini hayata geçirmek ve Türk hükümetinin Türk ailelere ve öğrencilere modern, depreme dayanıklı konutlar inşa etme hedefine katkıda bulunmak için sabırsızlanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..