Nereler İmar Barışına alınmadı?

Nereler İmar Barışına alınmadı?

İmar Barışı'nda Yapı Kayıt Belgesi için müracaatlar başladı! Peki hangi yapılar imar barışı kapsamı dışında tutuldu? İmar Barışına alınmayan yerler nereler?

Nereler İmar Barışına alınmadı?

İmar Barışı'nda Yapı Kayıt Belgesi için müracaatlar başladı! Peki hangi yapılar imar barışı kapsamı dışında tutuldu? İmar Barışına alınmayan yerler nereler?

Nereler İmar Barışına alınmadı?
Editor: Hakan A.
08 Haziran 2018 - 09:12

İmar Barışı için süreç işlemeye başladı. Resmi Gazete ilanı yayımlandı. Vatandaş bbu sabah itibariyle Yapı Kayıt Belgesi almaya başladı! İmar ve iskana uygun yapılmayan yapılar için imar barışı kapsamında milyonlarca insana tapusunu alma imkanı tanındı. İmar affından yararlanmak isteyen yapılar için öncelikle Yapı Kayıt Belgesi almak gerekiyor. Ancak öyle yapılar var ki bunlar imar barışı kapsamında başvuru yapamayacaklar.

Yapı Kayıt Belgesi düzenlenemeyecek bu yapılar için belgenin düzenlenmiş olması tespit edilirse iptal edilecek. Verilmiş haklar geri alınacak. Ancak yanlış yapılan bu işlem için yatırılan harç taşınmaz sahibine iade edilmeyecek. Yalan ve yanlış beyan edenler hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 8 Haziran 2018 - İstanbul

İmar barışı kapsamında olmayan yapılar

a- İstanbul Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi içinde kalan alanlar imar barışına alınmadı.Bu bölgede imar iskan problemi olanlar kanundan yararlanamayacak. İmar barışı yönetmeliğinde bölge için çizilmiş sınır ve koordinatlar yer alıyor. Yapı sahiplerinin kendi yapılarının bu bölgede yer alıp almadığını kontrol etmesi gerekiyor. 

b- İstanbul tarihi yarımada da bulunan yapılar da imar barışı kapsamına alınmadı. Ancak tarihi yarımada'da nerelerin imar affı kapsamında olup olmadığını yapı sahiplerinin bakması gerekiyor. 3194 sayılı Kanunun geçici 16 ncı maddesi uyarınca eklenmiş olan kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanlara bakılması gerekiyor.

c- Çanakkale Gelibolu Tarihi Alan 

d- Üçüncü kişiler ve özel mülkiyete konu olan taşınmazlar imar barışından yararlanamayacak. Örneğin özel mülkiyet alanı içine yapılan ev için müracaat edilemeyecek.

e- Master planları netleşmiş alanlarda sosyal donatı olarak park, okul v.s. gibi belirlenmiş alanlar üzerine yapılmış taşınmazlar imar barışından yararlanamayacak. Maliye Bakanlığı sosyal donatı alanı olarak kesinleşmiş ve belirlenmiş amaçla kullanılacak yerleri ilgili kurumlarca değerlendirilmek üzere hazineye devretmiş olmalıdır. 

- Yapı Kayıt Belgesi bedeli hesaplaması nasıl yapılır?

- Hazine arazisi üzerindeki taşınmazlara ne kadar ödeme yapılacak?

- Yapı Kayıt Belgesi başvurusu başlıyor

- İmar Barışı ile 50 yıllık kangrenin çözüm aşamaları

- İmar Barışı Resmi Gazete`de (Yapı Kayıt Belgesi düzenlemesi)

- Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar 2018

- İmar Barışı e-Devlet üzerinden yapılabilecek

- İmar Barışı başvurusunda bunu yapan yandı

- Yapı Kayıt Belgesi nereden alınır?

YORUMLAR

  • 0 Yorum