Netflix çöktü! 25 Milyar dolar değer kaybetti

Global çapta ciddi bir kullanıcı ve yatırımcı kitlesine sahip Netflix hisseleri adeta çöktü!

Netflix çöktü! 25 Milyar dolar değer kaybetti
21 Nisan 2021 - 22:49 - Güncelleme: 22 Nisan 2021 - 21:52
Koronavirüs sürecinde evlerinden online platformlara olan bağımlılığın artmasıyla güzel günler yaşayan Netflix, son aylarda düşüş trendinde. Hisse bazında gerileyen Netflix kullanıcı tarafında kayıplarla karşı karşıya. Netflix hisseleri adeta çöktü...

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 21 Nisan 2021 - İstanbul


Milyonlarca abonesi bulunan, Türkiye'de fiyatlarına yaptığı zam sonrasında kullanıcı terkine uğrayan ve düşüş gözlenen Netflix hisseleri son yılların dip seviyesine gerilemiş durumda.

Covid-19 Pandemisi nedeniyle 2019 yılı sonu itibarıyla Dünya genelinde milyarlar evlerine kapandı. Kapanma nedeniyle online platformlar için kullanıcı ve ciro patlamaları yaşandı. Bunlardan en önemlisi ise eğlence sektöründe medya tarafından hizmet veren dijital dizi film platformu Netflix oldu. Ancak hızla ve çabuk tüketilen her şey gibi kullanıcı tarafından özellikle zamlı abonelik fiyatları sonrasında kayıplar yaşanmaya başlamıştı. Son olarak Nasdaq hisselerinde gerilemeler yaşanıyor.

Thodex sahibi resmen açıkladı! Mesnetsiz iddialar asılsız ve doğru değil...

Ünlü şirketin CIO'su uyardı: Bitcoin yüzde 50 sert düşebilir! 

2021 senesi için kötü bir başlangıç yapan Netflix, Ocak ve Mart ayları arasında yaklaşık 3,98 milyon yeni üye abone olurken, abonelik miktarının öngörülenden yani 6,2 milyondan az olduğu ifade eidldi.


SON 8 YILIN EN KÖTÜSÜ...

Rekor abonelik ve gelirleriyle dikkat çeken dev platform Netflix borsa tarafında ise işler gerilemeye devam etti. Yılın ilk üç ayında son 8 yılın en kötü çeyreğini yaşayan Netflix’in hisseleri haberin açıklanmasının ardından anlık olarak yüzde 11 düştü. Netflix hisseleri, 489,28 dolara gerileyerek şirketin piyasa değeri 25 milyar dolar azaldı. Netflix CEO'su Reed Hastings, "İpek kadar pürüzsüz büyüdüğümüz on yılı geçirdik" derken "Şu anda sadece biraz titriyoruz" ifadelerini kullandı.

Milyonlarca dolarlık dev yapımların online olarak bir anda Dünya genelinde tüketilmesi ve yeni yapımların gecikmesi, yetiştirilememesi ve beğenilmemesi kayıplarda önemli rol oynadığı kaydedildi. Şirket büyüme hedeflerini 2021 yılı için daha yavaş olacağının altını çiziyor. Netflix 2020 yılı için 7,16 milyar dolar gelir bildirirken net gelir ise 1,71 milyar dolar oldu.

2019'da 14,8 milyar dolar tutarında rekor bir harcama ile içerik üretimine para saçan, 2020'de ise bu rakam daha da düşerek 12,5 milyar dolar tutarında içeriğe para harcayan Netflix, 2021'de bu rakamın ise 17 milyar dolar tutarında hedeflendiği açıklandı.

2021'in ilk çeyreğinde zamların da etkisiyle 1,71 milyar dolarlık net gelirle geçen yılın aynı dönemini ikiye katlayan şirket, bu dönemde 692 milyon dolarlık serbest nakit akımı yarattı.

Netflix borsa'da hisse başı kazancı ise 2021 yılı ilk çeyrekte, 2,98 dolarlık tahminleri aşarak 3,75 dolar oldu ifade edildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum