Networks Grup'tan 3 adımda yabancılara satışını artırmanın yolu

Networks Grup Yönetim Kurulu Üyesi Behzat Şimşek konut satışlarında yabancının önemine dikkat çekerken, 3 adımda yabancı yatırımcıya nasıl konut satışı yapılacağını açıkladı.

Networks Grup'tan 3 adımda yabancılara satışını artırmanın yolu
Editör: Hakan A.
01 Eylül 2016 - 15:40

Uzun kurban bayramı ve darbe girişimi gibi olumsuz etmenlerin etkisiyle Temmuz ayının genelinde Türkiye çapında konut satışları önemli bir düşüş gösterdi. Rakamların bir başka çarpıcı tarafı ise yabancılara yönelik satışlardaki düşüş oldu. TÜİK 2016 yılı Temmuz ayı verilerine göre yabancıların Türkiye’den satın aldıkları konut sayısı %48.5 oranında azaldı. Bir başka ifadeyle yabancılara konut satışı neredeyse yarı yarıya düştü.

Yabancıya konut satışı, satılan mülkün Türkiye’de kaldığı değişik bir ihracat türüdür aslında ve ülkenin cari açığına ve döviz etkisine önemli etkide bulunan bir faaliyettir. Bu nedenle dönemsel düşüşler gelecekteki ekonomik dengeler adına yakinen izlenir.

Konuyla ilgili olarak üzerinde duracağımız nokta; Türkiye’ye yatırım yapma fikrini değiştiren kitleyi ülkemize nasıl tekrar çekebilir, bu rakamların düşmesini engelleyerek, yükselmesini sağlayabiliriz sorusudur.

İlk Adım: Belirsizliğin Aşılması

Her şeyden önce yabancı yatırımcılar tıpkı yerli yatırımcılar gibi belirsiz ortamları sevmezler. Belirsizlik yatırımcıyı korkutur. Üstelik de yabancı Pazar riskini göze alan yatırımcılar bu belirsizliği riskin yükselmesi olarak algılar. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ülkemizin çok hızlı bir şekilde normal dönmesi bu riski hafifletmek adına çok önemliydi.

İkinci Adım: Yapısal Reformlar ve Görüntü Düzeltme

Bundan sonra yapacağımız ise yapısal reformları biran önce geliştirerek yatırım ortamının hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktır.

Kredi derecelendirme kuruşlarının Türkiye’nin kredi notunda indirime gitmesinin önüne geçmemiz diğer önemi konudur. Ülkemizin ekonomik faaliyetlerine sorunsuz bir şekilde devam ettiğini bulunduğumuz her ortam ve platformda aktarmamız gerekmektedir.

Üçüncü Adım: Teşvikler ve Vatandaşlık Konusu

Yabancı konut alımı yapacak müşterilere çeşitli teşviklerin verilmesidir. Bunların arasında vatandaşlık verilmesi de üzerinde uzun süredir konuşulan müzakere edilen bir konudur. Avrupa ve Amerika’da uzun yıllardır uygulanmaktadır. Örneğin İspanya’da konut alıcılarına vatandaşlık verilmesiyle birlikte çok ciddi satış rakamlarına ulaşılmıştır. Portekiz, Yunanistan gibi ülkeler de buna örnek gösterilebilir. Konu hakkında hükümetimizin yaptığı son açıklamalar umut vericidir.

Türkiye’nin bu alandaki yüksek potansiyelini kullanmaya ihtiyacı vardır. Yasayla birlikte gerçekleşecek konut satışlarıyla çok ciddi bir döviz kaynağı ülkemize gelecektir. Ayrıca zaman içerisinde vatandaşlıkla birlikte ülkemizde yaşayacak olan kişilerin sağlık sektörü, turizm, otomotiv, dayanıklı tüketim malları, ev tekstili gibi birçok alanda da yaşamını devam ettirecek, harcama yapmasıyla uzun süreli ve sürekliliği olan döviz kaynağına ülkemiz ekonomisine canlılık sağlayacaktır.

Sonuç olarak ülkemizden konut alımı yabancı müşteri sayısını artırmak için yapılacak olanlar; Türkiye’nin istikrar ortamını devam etmesi özellikle Körfez ülkelerindeki güvenli liman algısını kaybolmaması, gayrimenkul firmalarının katıldıkları organizasyonlarda ülke ekonomisinin faaliyetlerine aksamadan devam ettiğini aktarması, konut alımı yapacak yabancılara vatandaşlık sağlayacak yasanın zaman kaybetmeden çıkması, buna ek olarak uygulamanın hızlı ve bürokratik işlerinin en aza indirildiği şekilde (oturma izni için 6 ay randevu bekleyen yabancılar vardır) olması gerekmektedir.

Behzat Şimşek kimdir?

Uluslararası Satış ve Pazarlamadan Sorumlusu

Yönetim Kurulu Üyesi

İstanbul Üniversitesi  İletişim bölümünden mezun olan Şimşek, yine İstanbul Üniversitesi’nde Pazarlama yüksek lisans programını tamamlamıştır.

Pegasus Hava Yolları’nda başladığı profesyonel kariyerinde satış, pazarlama, marka yönetimi ve proje geliştirme konularında uzmanlaşan Şimşek, daha sonra Dumankaya İnşaat A.Ş Satış ve Pazarlama Direktörlüğü bünyesinde görev almıştır. Görev süresince gösterdiği performans yenilikçi ve farklı fikirleri sayesinde birçok kez Satış ve Pazarlama başarı ödülü alan Şimşek 2014 yılında Dumankaya’daki görevinden ayrılmıştır.

Ardından “Bizce her şey "net" olmalı, yapılan "işler" de yenilikten ilham almalı” mottosu ile gayrimenkul sektörüne farklı bir boyut getiren Networks Grup’un kurucularından biri olmuştur.

Şimşek, projeler bazında özel satış ve pazarlama taktikleri sunarak, markaların maksimum fayda sağlaması için çalışmalar geliştiren grupta Uluslararası Satış ve Pazarlama’dan sorumludur. Marka iletişiminin yapılandırılmasından, proje strateji ve lansman planlarının oluşturulmasına, sadakat programlarının geliştirilmesinden, fiyat – şerefiye çalışmaları ve ürün konumlandırmasına kadar gayrimenkul sektöründeki projeler için 360 derece stratejik pazarlama danışmanlığı vermektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum