Nevşehir'deki Antik Kent için TOKİ harekete geçti

TOKİ Nevşehir’de tarihe sahip çıktı haberinin ayrıntılarına göre; TOKİ’nin Nevşehir’deki kentsel dönüşüm çalışmalarında 7 km uzunluğunda tarihi bir kent ortaya çıktı. TOKİ Başkanı Ergün Turan, Anadolu tarihine ışık tutacak bir keşif olduğunu belirterek “SİT alanı ilan edildi. Turizme katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Nevşehir'deki Antik Kent için TOKİ harekete geçti
Editör: Hakan A.
16 Şubat 2016 - 07:13

TOKİ Nevşehir’de tarihe sahip çıktı haberinin ayrıntılarına göre; TOKİ’nin Nevşehir’deki kentsel dönüşüm çalışmalarında 7 km uzunluğunda tarihi bir kent ortaya çıktı. TOKİ Başkanı Ergün Turan, Anadolu tarihine ışık tutacak bir keşif olduğunu belirterek “SİT alanı ilan edildi. Turizme katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından kentsel dönüşüm kapsamında, Nevşehir’de kentsel dönüşüm için yıktığı gecekonduların altından çıkan 7 kilometre uzunluğundaki tarihi kentte araştırma çalışmaları büyük hızla sürüyor. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan bölgede tarihi bir kentin bulunması üzerine inşaat çalışmalarını durdurduklarının altını çizdi.

YERALTI ŞEHRİ

Turan “Nevşehir’in merkezinde kentsel dönüşüm alanında dünyanın en büyük eski yerleşimi olduğu belirtilen bir yeraltı şehri çıktı. Bunun üzerine Nevşehir Belediyesi ile birlikte bu alanın korunması konusunda anlaştık ve projeden vazgeçtik. Harcadığımız 90 milyon TL’yi de zarar olarak görmüyoruz. Bu yeni keşfedilmiş bir kent. Burası Anadolu tarihine de ışık tutuyor”dedi. TOKİ ve Nevşehir Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında dünyanın en büyük yeraltı şehrinin keşfedildiğini vurgulayan Turan “Anadolu tarihine yeni bir ışık tutacak tamamen yeni bir keşif. Burası, 3. derece arkeolojik SİT alanı ilan edildi. Bu şehirde 7 kilometrelik tüneller uzanıyor. Bunun Nevşehir’e nasıl değer katacağının çalışması yapılıyor. Turizme katkı sağlayacak” dedi. Kentsel dönüşüm projelerinde tarihi dokuları gözeterek çalıştıklarını belirten Turan “Bölgede tarih ile ilgili bilgileri baştan değerlendirecek bilgi ve belgelere ulaşılıyor. Tarihimize yeni değerler katacak” dedi.

TURİZME PAHA BİÇİLMEZ KATKI

Ortodoks dönemine ait yer altı kilisesinin ortaya çıkartıldığını aktaran Turan “Bu dünya Ortodoksluğunun tarihi açısından çok önemlidir. Kapadokya’daki en büyük kiliselerden biri olarak biliniyor. Nevşehir’de bugüne kadar bulunan ilk resimli kilisenin olduğunu belirten Turan, kilisenin hizmete açılmasıyla turizme katkı sağlayacağını söyledi.

TOKİ'den 54 ile büyük müjde
TOKİ'nin, 54 ilde yerel yönetimlerle işbirliği içinde yürüttüğü 129 kentsel dönüşüm projesiyle hayata geçirilen 240 bin konut, 1 milyon vatandaşı çağdaş yaşam alanlarına taşıyor.

TOKİ, Türkiye'nin farklı bölgelerinde yerel yönetimlerle işbirliği içinde yürüttüğü 129 Kentsel Dönüşüm projesiyle şehirleri riskli yapı ve çevreden arındırarak, konut sahiplerini güvenli yapılara, günün ihtiyaçlarına yanıt veren çağdaş yaşam alanlarına taşıyor.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, afetlere karşı riskli, yapı ömrünü tamamlamış konut stoğunun, Türkiye'nin en önemli sorunları arasında yer aldığını söyledi.

Tespit edilen 38 bin riskli yapının, içinde yaşayanların can ve mal güvenliğini tehdit etmenin yanı sıra şehirlerin sağlıklı gelişimini ve sürdürülebilirliğini engellediğini de vurgulayan Turan, şöyle konuştu:

"Bu temel sorunun çözümüne dönük Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm hareketini yürüten TOKİ, 54 şehirde yapı ömrünü tamamlamış binaları, çarpık kentleşme ve gecekondulaşma sorunu yaşayan, depremsellik açısından büyük risk taşıyan alanları yeniliyor. TOKİ'nin konut üretimlerinin yüzde 15'ini oluşturan kentsel dönüşüm çalışmalarının payı, 129 projeyle yüzde 40'a yükseliyor" dedi.

Turan, TOKİ'nin kentsel dönüşüme sadece fiziksel bir iyileştirme, "sağlam bina yapmak" şeklinde bakmadığını, sosyal, kültürel ve fiziki dönüşümü, bütünleşik temel unsurlar olarak ele aldıklarını belirtti.

"Dönüşüm şehre yük değil, değer katmalı"

İnsanların sosyal hayata katılmalarının, toplumsal huzur ve dayanışma açısından önemli olduğu bilinciyle çalıştıklarına değinen Turan, yenilenen alanların, sürdürülebilir sosyal ve kültürel çevrelere dönüşmekte olduğunu belirtti.

TOKİ Başkanı Turan, "Sadece binalar yıkıp yerlerine yenilerini inşa etmiyoruz. Çevre düzenlemeleri, donatı alanlarıyla sosyal ihtiyaçlara da yanıt veriyoruz. 0-5 yaş okul öncesi çocuk grubundan üniversite gençliğine, kadınlardan erkeklere, tüm nüfus profillerine dönük ihtiyaç ve beklentileri düşünerek yerleşimleri yeniliyoruz" ifadesini kullandı.

Kentsel dönüşümle, bölgelerin yaşam kalitesinin yükseltilmesini önemsediklerini belirten Turan, "Dönüşüm şehirlere yük getirmemeli aksine şehre değer katan projeler olmalı. Kentsel dönüşüm kapsamında 55 milyon metrekare alanda projelendirilen yaklaşık 240 bin konut ile 1 milyon vatandaşımız güvenli yapılara kavuşuyor" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum