Reklamı Geç
Nizameddin Aşa, "İstanbul’da konutta kira fiyatları yüzde...

Nizameddin Aşa, "İstanbul'da konutta kira fiyatları yüzde 25 geriledi"

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa'dan çarpıcı açıklama geldi. Konut satışlarının her geçen gün artışla devam ettiği megaşehir İstanbul'da son dönemde kira fiyatlarının ortalama %25 oranında gerilediğini söyledi.

06 Ağustos 2017 - 09:22 - Güncelleme: 06 Ağustos 2017 - 09:30

Gayrimenkul sektörüne yön veren önemli isimlerin başında gelen, sektörün sorunlarıyla yakından ilgilenen Nizameddin Aşa, konut kiralarında gelinen son durum ile alakalı çarpıcı tespitlerde bulunurken, önemli değerlendirmelerde bulundu. Aşa, kira artışı yok, gerileme var! İstanbul'da kira fiyatları gerilediğini söyledi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 6 Ağustos 2017 - İstanbul

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, konutta kira fiyatlarının şehir genelinde yaklaşık %25 oranında gerilediğinin altını çizdi.

Konuyla alakalı AA'ya açıklamada bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, son dakika değerlendirmesinde, İstanbul'da gayrimenkul sektörünü yakından ilgilendiren kira gelirlerine dair tespitlerini sıraladı. Aşa, Beşiktaş'ta geçen yıl 2 bin 500 lira olan bir daireyi, artık 2 bin ila 2 bin 200 lira arasında bulmanın mümkün olduğunu söyledi.

Aşa açıklamasında, "Fatih'te geçen yıl 2 bin liraya tutamadığın evi şu anda bin liraya tutuyorsun. Bu aynı şekilde birçok semtte geçerli. Bağdat Caddesi'nde 4 bin liraya tutamadığın evi, şu anda 3 bin liraya tutuyorsun. Ancak vatandaş çok daha lüks, çok daha yüksek bedelli evleri çok ucuza tutamıyor tabii ki... Neticede belli bir alt limit var. Hiçbir yerde 500-600 liraya ev yok. Olsa da uzak lokasyonlarda var. Ancak daha önce bin 200 lira olan evler, şu anda bin liraya kiralanabilirken, bin 100 lira olanlar 900 liraya indi. Zaten düşük fiyatlı olan kiralarda da yüzde 5-10 indirim oldu. Maliyete 'zam geldi' diyerek 'fiyat yükselteceğiz' mantığıyla giden hata yapmış olur. Zaten elinizdeki satılmıyor. Ne zammı yapacaksınız? Ticarette böyle bir mantık yok. Varsa satabileceği müşteri, buyursun, istediği zammı yapsın. Bir müddet zam olmaz. Alıcı ve satıcının buluşamamasının en önemli nedeni fiyat."

Satılık daire fiyatlarının olması gereken değerin ortalama yüzde 35 üzerinde bulunduğunu kaydeden Aşa, ayrimenkul toplu hareket eden bir piyasa. Bir yerde düşüş başlayınca her tarafta başlıyor. İstanbul'da bazı bölgelerde ise yüzde 50 üzerinde olduğunun altını çizerken, Konut fiyatı önemli ölçüde etkileyen faktör şerefiye olduğunu, G Bırakın İstanbul'un tüm semtlerini, Türkiye genelinde fiyatlar düşmeye başlıyor. Çünkü emlak piyasası genel hareket kabiliyeti olan, ağır işleyen bir piyasadır. Düşüşü de, çıkışı da öyle kolay olmaz." iafadelerini kullandı.

Kaynak : Anadolu Ajansı (AA)