Noter güvenli ödeme ikinci el otomobil satışlarında nasıl yapılır?

Zorunlu hale getirilen ve dolandırıcılıkların önüne geçmesi planlanan ikinci el araç satışlarında güvenli ödeme yönetimi resmen duyuruldu. Peki noterde güvenli ödeme nasıl yapılır?

Noter güvenli ödeme ikinci el otomobil satışlarında nasıl yapılır?
Editör: Hakan A.
15 Ağustos 2020 - 14:40 - Güncelleme: 15 Ağustos 2020 - 14:47
Aracını satan vatandaşı eft/havale yöntemiyle dolandıramayacaklar! Yeni yönetmelik yürürlüğe girdi. Son zamanlarda ikinci el alım satımlarında ödeme yöntemleri konusund ayaşanan dolandırıcılıkların önüne geçecek yeni sistem sayesinde dolandırıcılık yapılamayacak. Noterlerde resmen güvenli ödeme dönemi başlatıldı. Noter güvenli ödeme sistemi nası yapılacak merak ediliyor. İşte Noterlerde uygulanacak olan güvenli ödeme sistemi ayrıntıları.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 15 Ağustos 2020 - İstanbul


Türkiye'nin tüm illerinde geçerli olacak yeni, güvenli ödeme sistemi Noterlerde devreye alındı. Çok sayıda dolandırıcılık olayının yaşandığı ikinci el oto alım satımlarında Noter kapanışı öncesi eft ve havale oyunları ile dolandırıcılık yapılamayacak. Noterde yapılacak güvenli ödeme ile sahtekarlığın önüne geçilmiş olunacak.

Konuyla alakalı bu sabah Resmi gazete'de yayımlanan ve resmen yürülüğe giren ikinvci el taşıt alım satımlarında uygulanacak yeni yönetmelik ile birlikte Noterde güvenli alım satım ve ödeme işlemleri gerçekleştirilebilecek. Diğer taraftan yetki belgesi olmayan gerçek ve tüzel kişiler otomobil alım satımı yapamayacaklar.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yaşanan mağduriyetlerle birlikte hazırlanan yeni yönetmelik ile alakalı, '3 Şubat’ta tüm noterlerde uygulamaya başlayan güvenli ödeme sistemi, bugün Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikle, ikinci el satışlarında zorunlu hale geldi. İşlem güvenliğinin tesis edecek olan uygulama vatandaşlarımıza hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

Bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanan ikinci el alım satım ticaretine yönelik yayımlanan yönetmelik ayrıntılarını görmek için tıklayın.


YORUMLAR

  • 0 Yorum