Reklamı Geç
Nurol GYO’dan "N Çözümleri"

Nurol GYO'dan "N Çözümleri"

Gayrimenkul sektörünün önemli üreticilerinden Nurol GYO, yeni geliştirdiği insan odaklı yaklaşımları kapsamında, “Nurol Çözümleri” (N Çözümleri) başlığı altında hayat geçiriyor.

03 Mayıs 2017 - 08:23

Nurol GYO, ağırlıkla finansal rakamların, proje boyutlarının ve proje konumlarının tartışıldığı sektöre getirdiği insan odaklı farklı yaklaşımını N Çözümleri başlığıyla basın toplantısıyla tanıttı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 3 Mayıs 2017 - İstanbul

Nurol Çözümleri (N Çözümleri) başlığında tanıtan Nurol GYO Yönetim Kurulu Üyesi Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan toplantıda yaptığı konuşmasında, gayrimenkul sektöründe; ‘Doğal Gün Işığı’, ‘Hacim’ ve ‘Eko-Yerleşke’ ile tüm bilgi birikimlerini sektörün kullanımına açtıklarının altını çizdi.

Kılıçaslan, "bugüne kadar Türkiye ve dünyada gerçekleştirdikleri projelerle edindikleri tecrübeyi ve öğrenimleri sektöre aktarmayı bir sorumluluk olarak gördük. Amacımız, projelerinde yaşayan insanların mutlu, huzurlu ve sağlıklı bireyler olmalarına katkı sağlamak. Gayrimenkulü sadece bir yatırım aracı olarak görmek çok yanlış. Bu işin özünde insan olduğunu unutmamak lazım. Yaşadığımız ev veya çalıştığımız ofis bir sığınaktan daha ötesi. Dünyada yapılan birçok araştırma; doğal gün ışığının, vücudumuzdaki serotonin ve melatonin hormonlarının üretimleri üzerinde direkt etkisi olduğunu kanıtlıyor. Bu hormonlar; mutluluk, duygu durumu, depresyon, yaratıcılık, iş verimliliği, dikkat, sosyal ilişkilerimiz ile iştahımızı belirleyen ana etkenler. Günlük hayatımızın yüzde 80’ini geçirdiğimiz iç mekanlara güneş ışığının yeterince taşınması bu yüzden hayati bir öneme sahip" diye konuştu.

N-Light ile “Avrupa Işık Standartları” Nurol projelerinde

Gün ışığını iç mekanlara maksimum taşımaya yönelik çözümleri “N-Light” (Nurol Işık Çözümü) ile ilgili detaylı bilgiler veren Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan, “Mutluluğumuz ile doğal gün ışığı arasındaki ilişkiyi biliyoruz. Avrupa’da doğal gün ışığı standartlarına göre yapılar tasarlanıyor. Yapılan ışık testleri ile de yapıların uygunluğu kontrol ediliyor” dedi. Ülkemizde bununla ilgili genel bir bilinç ve yasal sorumluluk olmamasına rağmen Avrupa Işık Standartları’nı yapılarına uygulayarak ışık testleri ile kontrol ettiklerini belirten Kılıçaslan, “N-Light çözümümüz ile gün ışığını iç mekanlarımıza verimli bir şekilde taşırken yapay ışık ve ısıtma maliyetlerimizi düşürerek bütçe dostu bir yaklaşım göz ettik” açıklamasını yaptı. Kılıçaslan, N-Light çözümünün projelerde şu uygulamalarla hayata geçirildiğini söyledi:

Avrupa Işık Standartları’na uygun tasarım
Avrupa Işık Testi ile kontrol
Tüm dükkanların ve mağazaların gün ışığını maksimum miktarda alacak şekilde yer üstünde konumlandırılması
Yapıların birbirinin ışığını kesmeyecek şekilde proje alanına yerleştirilmesi
Tüm sosyal tesislerin yer üstünde yer alması
Yüksek ve geniş cepheli pencere kullanımı
Ünite yerleşimlerinde ağırlıkla Güney-Batı ve Güney-Doğu cephelerinin tercih edilmesi
“Sadece metrekare konuşmuyor, ferah hissettirecek hacimler tasarlıyoruz”

Yaşanılan alan ile özgürlük hissi arasındaki ilişkinin önemini vurgulayan Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan, sadece metrekare yaklaşımı ile yapıları tasarlamanın yeterli olmadığının, insanı ferah hissettirecek hacim (metreküp) yaklaşımıyla hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kılıçaslan, “Mühendislerimiz ve mimarlarımızla yaptığımız çalışmalarla doğada yaşadığımız ferahlık hissini iç ve dış mekanlarımıza taşıyacak tasarım çözümleri geliştirdik. Bütüncül tasarım çözümlerimiz ile aynı zamanda günlük ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurarak zamanda yeni boşluklar yaratacak yeni yaklaşımlar ortaya çıkardık” diye konuştu. Kılıçaslan, N-Space çözümünün projelerde şu uygulamalarla hayata geçirildiğini söyledi:

Yüksek tavanlar
Geniş peyzaj ve yürüyüş alanları
Kayıp alanı minimuma indirecek kat planları
Günlük ihtiyaçlara (yeme, içme, alışveriş...) kolay erişim (+ Zaman Tasarrufu)
Açık hava AVM
Ferahlık hissi veren geniş manzaraya yönelik konumlandırma
Çoklu proje girişi
Çok sayıda hızlı asansör kullanımı (+ Zaman Tasarrufu)
Teras balkon
Geniş hacimli resepsiyon ve sosyal tesisler

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..