O paralar artık TMSF'nin! İşte bankalarda bırakılan paralar...

Yapılan her türlü uyarılara rağmen vatandaş parasını bankalarda unutuyor. Yatırdığı para banka hesabında kalan vatandaş, parasından habersiz yaşıyor. Peki bankalarda unutulan para miktarı ne kadar?

O paralar artık TMSF'nin! İşte bankalarda bırakılan paralar...
Editör: Hakan A.
24 Ekim 2020 - 13:54
Parayı yatır unut! Tamda böyle bir şey... Bankaya para yatıran vatandaşların sayısı oldukça çok. Unutan unutana... Uzun senelerdir bankalarda unutulan paralar en sonunda TMSF'ye nakledildi. Yapılan tüm uyarılara rağmen, vatandaş hesabından parayı almayınca milyonlar TMSF hesaplarına aktarıldı. 

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 24 Ekim 2020 - İstanbul


Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) 2020 yılı başında ilan ettiği zaman aşımına uğrayan hesaplar için süre 15 Eylül'e kadar uzatılmasına rağmen, bankalarda unutulan 217 milyon lira için süreler doldu. Tüm hesaplardaki paralar TMSF'ye geçti.

Konuyla alakalı edinilen bilgiye göre, bankalar tarafından ocak ayı başından ağustos sonuna kadar zamanaşımı listeleri ilan edilirken, bu kapsamda TMSF'ye devredilen toplam hesap sayısı 1 milyon 44 bin oldu.

Bu hesapların muhtelif döviz cinsinden (TL, dolar ve avro) karşılığı da yaklaşık 217 milyon lira olarak kayıtlara geçti.

TMSF’ye devredilen hesaplar bireysel ve kurumsal hesaplar olarak bir ayrıma tabi olmazken, çoğunluğunu bireysel hesaplar oluşturdu.

Bankalar tarafından ocak ayından itibaren hak sahiplerine yapılan bildirimler ve ilanlar neticesinde zamanaşımına uğrayan hesaplar için yaklaşık 30 bin mudi ise bankalara başvurarak, paralarını TMSF'ye devredilmeden önce çekti.

2011'den bu yana TMSF'ye 1 milyar 185 milyon lira devredildi

TMSF'ye, 2011-2020 döneminde, zaman aşımına uğradığı için toplam 5 milyon 418 bin hesap devredildi. Bu hesaplarda unutulan toplam tutar ise 1 milyar 185 milyon lira oldu.

Bu yıl TMSF'ye devredilen meblağın, 2011'den bu yana en yüksek rakam olması dikkati çekti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum