Ocak 2019 kira artış oranı (TÜFE)

2019 Kira artışı hesaplaması, oranları için geri sayım... Kiraya zam yapacak ev sahipleri ve kira zammı uygulanacak kiracılar için Ocak 2019'da geçerli olacak TÜFE kira artış zam oranları ne zaman açıklanacak? Ocak ayında 2019 yılı boyunca uygulanacak kira artış oranları ne zaman belirlenecek?

Ocak 2019 kira artış oranı (TÜFE)
Editör: Hakan A.
30 Aralık 2018 - 18:19 - Güncelleme: 04 Ocak 2019 - 15:41
2019'da Kira artışı yapacak milyonlarca ev sahibi ve kiracıları için TÜFE ile kirta zammı ayı geldi çattı. Yeni yıl 2019'un ilk iş haftasında kira artışları yeniden belirlenecek. Kira sözleşmelerinde TÜFE ile uygulanacak kira artış oranı miktarları ne kadar olacak, ne zaman açıklanacak sorularının yanıtları haberimizde.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 30 Aralık 2018 - İstanbul


Türkiye genelinde gayrimenkul sahipleri ile konut kiracıları arasında yaşanan kira polemiğinde yeni dönem resmen başlıyor. Milyonlarca kiracı ve ev sahibi için kira artışı hesaplama ayı Ocak 2019 için geri sayım sürüyor. Yeni yıl 2019'da yıl boyunca 2020 yılının aynı ayına kadar kiralara yapılacak zam oranları belirlenecek. Yİ-ÜFE ile 2018 boyunca uygulanan kira artışı hesaplamalarında TÜFE ile kira zammı yapılabilecek. Kira sözleşmelerini Ocak 2019 itibariyle yenileyecek vatandaş ve gayrimenkul sahipleri TÜFE oranları ile artışları yapabilecekler. 

2018 yılı sonuna doğru Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın öncülüğünde uygulamaya konulan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile kira artışı uygulamasına geçiliyor. 2019-2020 yıllarını kapsayan kira artış oranı hesaplamasında uygulanacak olan TÜFE rakamları için geri sayım sürüyor. Kira artış oranlarının belirlenmesinde kullanılan enflasyon rakamları TÜİK tarafıdnan 3 Ocak 2019 tarihinde açıklanacak. TÜİK enflasyon rakamlarına göre Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları resmi olarak kamuoyuna sunuluyor. 2019 yeni yılın ilk ayı Ocak ayının üçüncü iş günü olan 3 Ocak Perşembe günü saat 10:00'da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıklayacak. Böylece kiracılar ve ev sahipleri arasında ilk kez kiraya çıkacak olanlar ve kira kontratlarını yenileyecek olanlar 2020 yılı Ocak ayına kadar geçerli olacak kira artış oranını sözleşmelerine uygulayabilecekler.

 
Hatice Kolçak YouTube kanalında kira artışı 2019'da TÜFE mi ÜFE mi? sorusunun yanıtını verdi. İzlemek için tıklayın. (Hatice Kolçak YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.)

Hatice Kolçak YouTube kanalında kira artışı 2019'da TÜFE mi ÜFE mi?
 

Günün önemli diğer emlak haberleri;


- 2019'da konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılacak?

- 2019 yılı konut kira geliri istisna oranı açıklandı

- Emlak Vergisi 2019 artış oranı
 

TÜFE oranları Ocak 2019 kira artışlarına uygulanabilecek


Yüksek enflasyon rakamları nedeniyle Yİ-ÜFE ile 2018 yılı boyunca düzenlenen kira kontratları, Ocak 2019 ile birlikte TÜFE ile yazılabilecek. Kira sözleşmelerini yenileyecek kiracılar Yİ-ÜFE yerine TÜFE oranlarına göre on iki aylık ortalamayı baz alarak kira zammını kontrata yazdırabilecek.

Ev sahibinin rızasıyla ortada buluşulabiliyor

Bazı ev sahipleri burunlarından kıl aldırmazken, bazı ev sahipleri ise kira artışında uygulanan metodlar yerine kiracının razı olabileceği ortalama bir rakam üzerinde anlaşabiliyor. Bu durum ev sahibi ve kiracı arasında yaşanan diyalogların etkisiyle hiç yapılmaya da biliyor. Böylece kiracılar ev sahipleri ile anlaşarak farklı oran ve tutarlar da belirlenebiliyor. Orta yolun bulunması uzun yıllardır Türkiye genelinde uygulanan bir durum. Halden anlayan ev sahipleri kiracılarını bu konuda üzmüyor.

3 Ocak 2019'da açıklanıyor


2019 yılı boyunca konut kiracıları için belirlenecek olan kira artışı oranları, TÜİK'in 3 Ocak Perşembe günü açıklayacağı enflasyon rakamları ile uygulanacak. Konut kiracıları kira sözleşmelerini ay içerisinde diledikleri zaman belirlenen oranlara göre uygulayabilecek. 

2018 yılının son, 2019 yılının ilk kira artış oranı!


Aralık ayı enflasyon verileri ile belirlenecek kira artış oranı hesaplaması açıklanan TÜFE rakamlarının oniki aylık ortalaması alınarak uygulanıyor. 2018 yılının son ayı aralık ayına ilişkin verilerin açıklanması ile 2018 kapatılıyor. 2019 Ocak ayında geçerli olacak kira artış oranı Aralık ayı verilerine göre sözleşmelerdeki yerini almış olacak. 2019 Şubat ayının kira artış oranı hesaplaması ise Ocak ayı için TÜİK'in 3 Şubat tarihinde yapacağı enflasyon açıklaması ile belirlenmiş olacak. 

Tüm veriler anında emlakpencerem.com da


Yıllardır kira artış oranlarına ilişkin önemli verileri en hızlı yayımlayan emlakpencerem.com ekibi 2019 yılına ilişkin tüm verileri yine ilk olarak hızlı bir biçimde yayımlayacak. 3 Ocak sabahı açıklanacak enflasyon rakamalrının yanı sıra, kira artış oranı rakamlarını da hızla editör ekibimiz tarafından yayına alınacaktır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum