Ocak 2020 kira artışı oranları (TEFE-TÜFE) belli oldu! Konut kira artış oranı nasıl hesaplanır?

2020 yılının ilk kira artışı hesaplaması için en yeni veriler açıklandı. Milyonlarca ev sahibi ve kiracının beklediği kira kontratlarında yapılacak zam oranı belirlendi. Şubat 2020 kira artış oranı belli oldu. TÜİK, Yİ-ÜFE ve TÜFE Ocak ayı enflasyon rakamlarını açıklarken, 2021 Şubat ayına kadar uygulanacak kira artış oranı rakamı haberimizde.

Ocak 2020 kira artışı oranları (TEFE-TÜFE) belli oldu! Konut kira artış oranı nasıl hesaplanır?
Editör: Hakan A.
03 Şubat 2020 - 10:23 - Güncelleme: 03 Şubat 2020 - 13:23
Başta kiracılar olmak üzere, ev sahipleri bu habere dikkat! Yeni yıl 2020'de uygulanacak olan kira artışı oranı hesaplamasında ilk ay, ilk rakamlar açıklandı. Kira zammı rakamları bugün belli oldu... TÜİK verilerine göre enflasyon rakamları ile belirlenen kira artışı zamları bu sabah itibariyle güncellendi. Kira artışına Şubat ayı ile birlikte zam yapacaklar için kira artışı oranı ne kadar olacak? Kira artışı nasıl hesaplanır?  Milyonlarca kiracı ile ev sahibinin takip ettiği, merakla beklediği kira artışına dair güncel rakamlar haberimizde.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Şubat 2020 - İstanbul


Türkiye'de 20 milyon üzerinde ev sahibi ve kiracı tarafından her ay merakla beklenen, Şubat ayında uygulanacak olan kira artış oranı belli oldu. Veriler TÜİK tarafından açıklanan enflasyon TÜFE/Yİ-ÜFE rakamları ile belirlenmiş oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2020 yılı Ocak ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklandı. Yılın ilk ayına ilişkin açıklanan veriler kapsamında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları ile belirlenen kira artışı oranı Şubat ayı başlangıç olmak üzere kira sözleşmelerini yenileyecekleri ve yeni kiraya çıkanları yakından ilgilendiriyor. TÜFE kira artışı 2019 yılı Şubat ayı başından bu yana uygulanmaya devam ediyor. Bu yıl Ocak ayı itibariyle kirta artış oranı ne kadar oldu?

Kira artış oranı nasıl hesaplanır?


Yılın ilk ayı dahil olmak üzere Yİ-ÜFE ile hesaplaması yapılan 2019 yılında alınan kararla TÜFE ile oranların belirlenmesine Şubat ayında başlandı. Vatandaş en çok kira artış oranı hesaplaması nasıl yapılır sorusunu soruyor, merak ediyor. 2020 Ocak  ayı ve sonraki aylarda da TÜFE oranları ile konutta kira artışı belirlenecek. Kira artış oranı hesaplaması TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları ile belirleniyor. Her ayın başında (ayın üçüncü iş günü) TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarında TÜFE rakamları dikkate alınıyor. Merak edenler için konut kira artış oranı hesaplaması, belirlemesi TÜİK, TÜFE oranlarının 12 aylık ortalaması alınarak yapılmaktadır.  TÜFE rakamlarının oniki aylık toplamının ortalaması alınarak bir yıl geçerli olacak konut kira artış oranı rakamları belirlenmiş olur.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 12.15, aylık yüzde 1.35 arttı

TÜFE'de (2003=100) 2020 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1.35, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1.35, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.15 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14.52 artış gerçekleşti.


Bu yıl Şubat ayı itibariyle, 2021 yılı Şubat ayına kadar ev sahipleri ile kiracılar yüzde 14.52 oranında zam ile yeni kira sözleşmesi imzalayabilecekler, konut kira artış oranını uygulayabilecekler.

 
Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!


EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın


Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum