Ocak 2020 Konut kira artışı oranı TÜFE ne kadar oldu?

Konut kira artışı oranları açıklandı. 2020 yılı kira artış oranı hesaplamasında kullanılan enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla TÜFE artışı, konut kira artışlarına yansıdı. Peki Ocak 2020 Kira artışı oranı ne kadar oldu?

Ocak 2020 Konut kira artışı oranı TÜFE ne kadar oldu?
Editör: Hakan A.
03 Ocak 2020 - 10:11 - Güncelleme: 03 Ocak 2020 - 10:20

Kiralık evde oturan herkesi yakından ilgilendiren kira artış oranlarında yeni yıla girildi. 2020 kira artışında ilk ay Ocak ayı. Ocak ayında kira sözleşmelerini yenileyecek olanlar için on iki ay geçerli olacak kira artışı hesaplaması belli oldu. TÜİK, Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Konut kiralarına yapılacak zam oranları da belli olmuş oldu. İşte 2020 yılı boyunca uygulanacak kira artışı oranı...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 03 Ocak 2019 - İstanbul

Milyonlarca ev sahibi ve kiracı için geçerli olacak, kira artış oranı hesaplanmasında kullanılan enflasyon verileri belli oldu. Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile Ocak 2020 itibariyle konutlarda kiralara uygulanacak olan zam oranı belirlenmiş oldu. İşte 2020 Ocak ayında TÜFE ile yapılacak kira artışı oranı...

Her ay, bir önceki aya dair enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla belirlenen veriler az önce açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı Aralık ayı, yılın son enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarında on iki aylık ortalama alınarak belirlenen kira artış oranı hesaplaması belli oldu.

Kira artışları nasıl belirleniyor?Her ay kira artışı hesaplamasını yapmak isteyenler için kira artış oranı belirleme yöntemi 2019 yılı içerisinde değiştirilmişti. Bakan Berat Albayrak tarafından değiştirilen hesaplama yöntemi enflasyon verilerine dayalı olarak yapılmaya devam ediyor. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) olarak yıllarca hesaplanan Konut kira artışları, 2019 ile birlikte Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri baz alınarak yapılmaya başladı. 2020 yılında da bu durum değişmeden devam edecek.

İşte merakla beklenen kira artış oranı hesaplaması ve açıklanan son rakamlara göre 2020 yılı boyunca bir senelik kira artışı oranı...

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık %7,36, aylık %0,69 arttı
 


Yİ-ÜFE (2003=100) 2019 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %0,69, bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,36, bir önceki yılın aynı ayına göre %7,36 ve on iki aylık ortalamalara göre %17,56 artış gösterdi.


Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın


Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum