Ocak Konut kira artışı oranı hesaplaması

TÜİK Enflasyon verilerine göre Ocak 2018'de kira artışı ne kadar yapılacak, konuta ne kadar kira zammı yapılacak, kira artış oranı nasıl hesaplanacak enflasyon rakamları ile belli oldu.

Ocak Konut kira artışı oranı hesaplaması
Editör: Hakan A.
03 Ocak 2018 - 10:03 - Güncelleme: 23 Şubat 2018 - 23:23

Kira artış hesaplaması için baz alınan ve TÜİK'in her ayın 3'üncü iş gününde açıkladığı enflasyon rakamları 3 Ocak Çarşamba yani bugün belli olmuş oldu. Yeni yıl 2018 ile birlikte enflasyon rakamları açıklanırken, son açıklanan verilere göre kira artışı hesabı 2019 ocak ayına kadar yapılabilecek. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi -  4 Ocak 2018 - İstanbul

 TÜİK açıklanmasıyla birlikte belli olurken, Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi Yİ-ÜFE rakamları ile birlikte konut kira artışı hesaplaması yapılabilecek ve 2018 yılı Ocak ayı başlangıç olur, gelecek bir yıl boyunca geçerli olacak artış hesaplanarak kira kontratında uygulamaya konulur. 

2018 Ocak ayı itibarıyla kira artışı ne kadar olacak, kira artış oranı hesaplaması nasıl yapılacak sorularının yanıtı haberimizde. Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla bugün itibariyle kirasına zam yapacak, oturduğu konutun kirası zamlanacak vatandaş bu rakamlar üzerinden kira artışı yapılır.

EmlakPencerem.com muhabiri'nn TÜİK'in açıkladığı Aralık ayı enflasyon verilerinden derlediği konut kira artışı hesaplaması haberinin ayrıntılarına göre; konutta kirasına zam yapacaklar 2018 Ocak ayında kira artışı yapacaklar için aşağıdaki hesaplamaya göre zam oranını yıllı Yİ-ÜFE üzerinden yapılırken, hesaplama sonucunda bir yıllık uygulanacak olan kira artışı hesaplaması ortaya çıkmış oldu. Haberimizde 2018 boyunca uygulanacak kira artış oranı hesbını okuyabilirsiniz.

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1.37 arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %1,37, bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,47 bir önceki yılın aynı ayına göre %15,47 ve on iki aylık ortalamalara göre %15,82 artış gösterdi.

Açıklanan Aralık ayı enflasyon rakamlarına göre 2018 Ocak'ta kira artış oranı Yİ-ÜFE 12 aylık ortalamaya göre %  15.82 olarak uygulanacak.

Not: Bu haber EmlakPencerem.com uzmanları tarafından vatandaşın bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Başka bir sitede yayımlanamaz, aksi durumda kullanım ve yasal haklar hukuki süreçlerle takip altına alınacaktır. 3 Ocak 2018 tarihinde yayımlanan enflasyon rakamlarına göre 12 aylık ortalama alınarak hesaplaması yapılmış kira artış oranları özel haberidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum