Odaş Elektrik, Özbekistan'da dev enerji tesisi kuracak

Odaş Elektrik Üretim A.Ş. ile Özbekistan Hükümeti arasında dev doğalgaz çevrim santrali kurulumu için 25 yıllık anlaşma imzalandı.

Odaş Elektrik, Özbekistan'da dev enerji tesisi kuracak
Editör: Hakan A.
05 Mart 2021 - 09:53
Türkiye'nin dev enerji şirketleri, yurtdışında önemli işler alamaya devame diyor. Bu kapsamda Odaş Elektrik, Özbekistan'da dev elektrik üretim tesisi kurulması için anlaşma imzaladı.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 5 Mart 2021 - İstanbul


ODAŞ Elektrik Üretim A.Ş. Özbekistan'da önemli bir elektrik üretimi işi için 25 yılllık anlaşma imzalandığını duyurdu.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan yazılı açıklamada, Odaş Elektrik Üretim A.Ş.'nin Özbekistan Hükümeti ile yaptığı 25 yıllık enerji üretimi anlaşmasının ayrıntıları paylaşıldı.


KAP açıklamasında, "Özbekistan sınırları içerisinde faaliyet göstermesi için kurulan iştirakimiz ODAS ENERJI CA LLC ile Özbekistan Enerji Bakanlığı'na bağlı NEGU (National Electric Grid of Uzbekistan) arasında Özbekistan'da toplam 174 MW kurulu güce sahip bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve santralden üretilen elektriğin dolara endeksli garantili satış fiyatı ile 25 yıl süresince satışını içeren bir anlaşma imzalanmıştır. 174 MW kurulu güce sahip olacak santral yatırımının 140 MW'ı Urfa'da yer alan Doğalgaz Çevirim Santralimizin relokasyonu yapılarak sağlanacaktır. Bu sayede de enerji ve maden alanındaki faaliyetlerimizden elde ettiğimiz gelirlerin tamamına yakını Dolara endeksli hale gelecektir. Santralin 2021 yılı Kasım ayında devreye girmesi hedeflenmekte olup yeni işletmenin Grubun 2021 yılı 4. Çeyrek FAVÖK'üne de etkisini göstermesi beklenmektedir." denildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum