Reklamı Geç
Öğrencilere müjde! Devletten 9 milyar liralık burs ve öğrenim...

Öğrencilere müjde! Devletten 9 milyar liralık burs ve öğrenim kredi desteği

Bütçe'nin en büyük bölümü eğitime harcanmaya devam ederken, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Koçer öğrencilere müjdeli haberi verdi; "Öğrencilere 9 milyar liralık burs ve öğrenim kredi desteği sağlanacak."

19 Ekim 2016 - 12:09

Devlet tarafından bütçe'de en fazla gider eğitime yapılırken, yeni dönemde öğrenciler için yeniden dev bir bütçe oluşturuluyor. Devlet öğrencilere burs ve öğrenim kredisi vermek için düğmeye bastı.

Konuya ilişkin flaş açıklama TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Koçer'den geldi. Koçer açıklamasında, 2017 yılı bütçesinde en yüksek payın eğitime ayrıldığını vurgulayan Koçer, "Öğrencilere 9 milyar liralık burs ve öğrenim kredi desteği sağlanacak. Yeni jhazırlanan tasarıda, bütçe giderlerinin 645,1 milyar lira, faiz hariç bütçe giderlerinin 587,6 milyar lira, bütçe gelirlerinin 598,3 milyar lira, vergi gelirlerinin 511,1 milyar lira, bütçe açığının 46,9 milyar lira, faiz dışı fazlanın ise 10,6 milyar lira olarak öngörül" dedi.

 Koçer açıklamasında, ekonominin temelini, üretim ve kaliteli insan gücünün oluşturduğunu, İnsan kaynağının, bu kaynağı yaratacak olan eğitimin önemini biliyoruz derken, 2017 bütçesinde ise yüzde 20 ile en yüksek payın (122 milyar lira) önceki yıllarda olduğu gibi eğitime ayrılacağını, 9 milyar liralık burs ve öğrenim kredi desteği sağlanacağının altını çizdi.

Koçer, 2002 yılında bütçeden eğitime ayrılan kaynağın sadece 11,3 milyar lira olduğunu ifade ederek, "Bu da 2002 yılına göre 2017 yılında, eğitime ayrılan payda 10 kat artış anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..