Olası İstanbul depremi için korkutan "küçük kıyamet" benzetmesi

İstanbul'da olası bir büyük deprem için korkutan uyarı gelirken, Prof. Dr. Cenk Yaltırak İstanbul'da meydana gelecek bir depremin, “Marmara Bölgesi’ndeki fay tek bir fay değil. Üç ana kol var. ‘Tek fay’ ya da ‘çek ayır parçalı fay’ değil, ‘at kuyruğu örgü fay sistemi’ dolayısıyla her biri bir diğerini tetikleyecek derken, herkesin mutlaka bir planı olmalı dedi.

Olası İstanbul depremi için korkutan "küçük kıyamet" benzetmesi
Editör: Hakan A.
09 Kasım 2016 - 08:02

Yıllardır gündemde olan Olası İstanbul depremi beklentileri dvam ederken, Olası İstanbul depremi için uzmanlardan Küçük Kıyamet benzetmesi yapılırken, Belediyeler Birliği Zirvesinde uyarılar ve alınacak önlemler ön plandaydı.

Uzmanlardan korkutan uyarılar gelmeye devam ediyor. Konuya ilişkin en son ve en yeni açıklamalar marmara Belediyeler birliği zirvesinde bir kez daha gündeme geldi. İstanbul için korkutan uyarı! uzmanlar bu konuda ciddi ve benzetmeleri ise oldukça korkutucu, "Küçük kıyamet öyle gelecek..."

Marmara Belediyeler Birliği tarafından gelenekselleşen Akıllı Belediyecilik Zirvesi kapsamında konuşmacılar ikinci gününde afet yönetimi ve Marmara faylarının deprem potansiyelini masaya yatırdı ve önemli detaylar ortaya çıktı. Zirvede söz alan isimlerden Prof. Dr. Cenk Yaltırak, “Marmara Bölgesi’ndeki fay tek bir fay değil. Üç ana kol var. ‘Tek fay’ ya da ‘çek ayır parçalı fay’ değil, ‘at kuyruğu örgü fay sistemi’ dolayısıyla her biri bir diğerini tetikliyor. Aynı yerde arka arkaya depremler oluyor ve bütün depremler Doğu’ya doğru göç ediyor. Bir domino etkisi söz konusu. Bütün bunlar tek bir hat olmadığının en büyük kanıtları” ifadelerini kullanarak durumun ciddiyeti hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Toplamda 15 bin kilometrelik bir alanın üzerinde sismik verileri 5 yıl gibi geniş bir zaman diliminde inceleyip haritalandırma işlemlerini tamamlayabildiklerini ifade eden Prof. Dr. Cenk Yaltırak açıklamasında, “Marmara Bölgesi’ndeki fay tek bir fay değil. Üç ana kol var. ‘Tek fay’ ya da ‘çek ayır parçalı fay’ değil, ‘at kuyruğu örgü fay sistemi’ dediğimiz bir yapı söz konusu. Güney bölgede bulunan hat İmralı Adası-Tuzla, hemen üzerinde yer alan hat Bandırma-Behramkale istikametinde uzanıyor. Asıl hat Kuzey Anadolu Fay Hattı dediğimiz ve Marmara Denizi’nden geçen hat. Bu hatta yerin 25 kilometre altında yılda 19 milimetrelik bir hareket söz konusu. Bu faylar denizin tabanında çukurlar ve sırtlar meydana getiriyorlar. Dolayısıyla her biri bir diğerini tetikliyor. Aynı yerde arka arkaya depremler oluyor ve bütün depremler Doğu’ya doğru göç ediyor. Bir domino etkisi söz konusu. Bütün bunlar tek bir hat olmadığının en büyük kanıtları” dedi.

Belediyelerin yönetmeleliklerini değerlendiren Prof. Dr. Alper İlki, “Yönetmeliğe uygun hareket edilmesi şart ama bunun için yönetmeliğin tam olması kesinlikle şart. 
Şu an 200 sayfalık yönetmelik var ve güncellendiğinde 500 sayfa olacak. Güncellenen yönetmeliğe uyulması halinde alınabilecek en büyük önlem alınmış olacak’’ dedi.
 
Prof. Dr. Handan Türkoğlu, ‘‘Zararı azaltmak için planlar yapılmalı açık alan ve teçhizat açığı giderilmeli ve halk mümkün olduğu kadar eğitilmeli’’ dedi. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum