Önce Emlak Bankası, sonra sıra konut kredi faizlerinde

İnşaat sektörünü yakından ilgilendiren en önemli iki gelişme 100 Günlük Eylem planı ile açıklanan Emlak Bankası ve konut kredisi faiz oranları oldu. İlki tamam, sırada ikincisi...

Önce Emlak Bankası, sonra sıra konut kredi faizlerinde
Editor: Hakan A.
07 Ağustos 2018 - 12:36

Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta Türk ekonomi tarihine damga vuran 100 Günlük Eylem Planı açıklanarak, pek çok önemligelişme ve yenilikler müjdelenmişti. Bunlar arasında inşaat ve gayrimenkul sektörünü yakından ilgilendiren gelişmeler de yer aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından atılacak önemli adımlar şüpesis sektörü ve vatandaşları ilgilendiren türden. İlk adımlar atılmaya başlandı, sırada ise en önemli adım bekliyor... Herkesi bezdiren yüksek konut kredisi faiz oranları...

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 7 Ağustos 2018 - İstanbul

Yeni kabinenin şekillenmesiyle başlayan süreç hızla devam ediyor. Ekonomik anlamda önemli hamleler peşi sıra gelmeye devam ediyor, devam edecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koltuğuna sektörün önemli isimlerinden Murat Kurum'un oturması ile birlikte inşaat sektöründe farklı bir umut yeşerdi. Sektörün her ismini, her firmasını tanıyan, Emlak Konut GYO zamanında her ihalede yüksek kazanç sağlayan önemli bir isimin Bakan olması, onu tanıyan tanımayan her kesime güven verdi. İnşaat sektörnün çatı kuruluşları ise hemen soluğu Bakan Kurum'un yanında aldı ve isteklerini, sektörün geleceği için yapılması gerekenleri içeren önemli bir yol haritasını sundukları biliniyor.

Başta İNDER olmak üzere, GYODER ve Konutder gibi sektörde söz sahibi çatı kuruluşların başkanları Ankara'da önemli bir ziyaret gerçekleştirerek inşaat sektörü için yol haritası sunarak Bakan Kurum'dan destek istediler. Bu yol haritası içerisinde ise en önemli maddeler arasında, Emlak Bankası ve kredi faizleri oldu. 

Başkan Erdoğan'ın açıklaması ile Emlak Bankası konusunda adımlar hızla atılmaya başlandı. Sektöre nefes aldrabilecek bir yapıya bürünmesi beklenen Emlak Bankası hamlesi sonrasında sıra kount kredisi faizlerine çevrilmeye başlıyor. Vatandaşın alım yapamadığı yüksek faiz oranlarına çözüm getirilmesi planlar arasında. Bu çerçevede en büyük görev ise Emlak bank'a düşecek. Emlak Banak gerek sektöre, gerekse vatandaşa uygun faiz oranları ile kredi sağlayıcısı pozisyonunda yer alacak. Emlak Banak hamlesi ayrıca bankacılık sektöründe rekabeti getirebilir. Diğer bankaların, özellikle kamu bankalarının konut kredisi faizlerinde indirimi getirebileceği ifade ediliyor.

Sektör temsilcilerinin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı ziyaretleri esnasında sunulan raporlar ve daha sonradan atılacak olan yeni adımlarda da sektörün önemli isimleri ile dirsek temasında durulacağı gelen bilgiler arasında.

Peki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yerine getirilecek olan eylem planları arasında neler var? 100 günlük eylem planı çerçevesinde Başkan Erdoğan'ın Çevre ve Şehircilik bakanlığı'nın yerine getirmesi amacıyla 39 maddeden oluşan önemli sorunları halletmeye çalışacak. BU 39 Madde arasında, Emlak Bankası, konut kredisi faizleri gibi çok kritik konu başlıkları yer alıyor.