Önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi nedir, 2016'da nasıl verilir?

2016 yılında Arsa, arazi, konut ve işyerlerinden kira elde edenler her yıl elde ettikleri kirayı bir sonraki sene devlete beyan etmeleri gerekiyor. 2016 için elde edilen kira geliri vergi dairesine gitmeden internet üzerinden 7/24 verilebiliyor. Gelirler İdaresinin sayfası üzerinden yönlendirmesi olan “ Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi” ne giriş yaparak beyannamenizi verebilirsiniz.

Önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi nedir, 2016'da nasıl verilir?
Editör: Hakan A.
12 Ocak 2016 - 08:16 - Güncelleme: 12 Ocak 2016 - 08:21

2016 yılında Arsa, arazi, konut ve işyerlerinden kira elde edenler her yıl elde ettikleri kirayı bir sonraki sene devlete beyan etmeleri gerekiyor. 2016 için elde edilen kira geliri vergi dairesine gitmeden internet üzerinden 7/24 verilebiliyor. Gelirler İdaresinin sayfası üzerinden yönlendirmesi olan “ Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi” ne giriş yaparak beyannamenizi verebilirsiniz. Peki Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi nasıl hazırlanır? 2016'da Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi nereye verilir gibi soruların cevabı burada.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

Emlak Pencerem muhabirinin önceden hazırlanmış kira beyanname sistemine ilişkin hazırladığı haberede; Maliye Bakanlığı zaman tasarrufunu ve bürokrasiyi en aza indiren bu sistemi 2012 yılında hayata geçirdi.Sistem çok basit işliyor. İnterner üzerinden sizden istenen kişisel bilgilerinizi giriyorsunuz ve karşınıza adınıza hazırlanmış beyanname çıkıyor. Gelirler İdaresi çarpraz sorguyla elde ettiği bilgileri sizin adınıza girip önceden hazırlıyor. Hazırlanan beyanda hata var ise düzeltebiliyorsunuz. Çünkü vatandaşın beyanı kabul ediliyor. Sistem adınıza ait tapu, banka, PTT, sigorta, elektrik, su, doğalgaz   gibi kurumlardan alınan bilgiler kullanılarak önceden hazırlanıyor.

Bu habere dikkat!

- 2016 Kira Geliri Beyanı Hesaplama, Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Verilir?

İlk defa beyanname veriyor olsanız dahi vergi dairesine gitmeden internet üzerinden  “ Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi” ne giriş yaparak beyannamenizi verebilirsiniz. Sisteme girdiğiniz de adınıza hazırlanan bir beyan yok ise beyanı kendiniz oluşturuyorsunuz.Sadece rakamları yerine yazmanız yeterli. Sistem hesabı otomatik yapıyor.

ÖDEME NEREYE YAPILIYOR

Kira beyanınızı onayladıktan sonra adınıza bir tahakkuk çıkıyor. Bu tahakkuk eden verginizi yine Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi üzerinden kerdi kartıyla interner bankacılığı aracılığıyla banka şubelerinden ve en yakın vergi dairesine giderek ödeyebilirsiniz.

HATALI BEYAN DÜZELTİLEBİLİR Mİ

Yasal süresi bitmeden beyannamenizi düzeltebilirsiniz. Örneğin 25 Mart tarhinde son bulacak kira beyanı düzeltmesini bu tarihe kadar yine internet üzerinden  “ Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi” ne giriş yaparak düzeltebiliyorsunuz. Ancak yasal süresi geçtikten sonra pişmanlık dilekçesi ile düzeltme verebiliyorsunuz.

Diğer önemli bilgiler!

Bu haberi okuyanlar bunlarıda okuyor!

- 2016 Mesken kira geliri istisna oranı belirlendi

- Emekli 250 lira taksitle TOKİ konutları için başvuru rekoru kırıldı!

- Ev sahipleri için önemli haber! Emlak vergisi 2016 zam oranı ne kadar olacak?

- Maliye, 5 kuruş kira toplayamadığı yerler için düğmeye bastı

Not: "Önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi nedir" başlıklı haberin Emlak Pencerem tarafından özel olarak yazılmıştır. İzin almadan, haberin sayfasına link vermeden bu haberin kopyalanarak mecralarda yayımlanması kesinlikle yasaktır! 

YORUMLAR

  • 0 Yorum