Reklamı Geç
Online veraset sistemi hizmete girdi! Jet hızıyla miras

Online veraset sistemi hizmete girdi! Jet hızıyla miras

Miras kalanlara hızlı hizmet amaçlayan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Online Vraset sistemi uygulamasına başladı. Böylece miras işlemleri online olarak hızlı bir biçimde yapılabilecek.

21 Kasım 2016 - 08:19

Milyonlarca mirasçıya müjdeli haber, Tapu işlemlerinde veraset işlemleri online olarak yapılabilecek. Günleri alan veraset işlemlerinde yeni uygulama dönemi başlıyor.

Verasette tapu işlemleri kapsamında "Online dönem"e geçiliyor! Artık 59 yıllık kayıtların teker teker incelenmesine gerek kalmayacak. Tapu işlemlerinden veraset işlerinde büyük kolaylık getirildi. Miras için veraset ve intikalde kağıt yerine online olarak yapılabilecek. Yeni dönemde onlşien veraset işlemleriyle tapularda yeni sisteme geçilecek. Tapuda veraset işlemleri yapılırken 59 yıllık kayıtların incelenmeyeceği vatandaşın işinin online olarak anında yapılacağı ifade edilirlen, Gayrimenkule e-haciz uygulaması da yolda! İşte konuya ilişkin son dakika haberi...

Tapu dairelerinde üç ayaklı devrim niteliğinde yeni düzenlemeler hayata geçiriliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin yapılan çalışmalarda en dikat çekeni ise veraset düzenlemesi. Zire baba veya yakınından miras kalan bir kişinin aylarca Veraset ve İntikal Komisyonu’nun kararını beklemesine hiç mi hiç gerek kalmayacak.

Konuya ilişkin Star gazetesi'nden Ercan Baysal imzalı haberin ayrıntılarına göre, Veraset ve İntikal Kanunu’na göre herhangi bir satış için bugünden 1 Mart 1957 tarihine kadar yani 59 yıl geriye giderek tüm kayıtlara bakılıyor. Bu da sürecin uzamasına neden oluyor. Konuyla ilgili yasal değişiklik istenirken genel müdürlüğün bu konudaki önerisine göre herhangi bir yakını vefat eden ve kendisine taşınmaz miras kalan kişi tapuda hemen işlemini yapabilecek. İlişiği yine Maliye kesecek ancak vatandaş tapuya gittiğinde işlemini yapabilecek. Sonrasında Maliye’ye bildirimde bulunulacak. 

Tapu dairelerinde yürütülen ikinci düzenleme elektronik haciz uygulamasının kapsamının genişletilmesine yönelik olduğu kaydedildi. Motorlu taşıtların haczindeki uygulamanın gayrimenkulleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi üzerinde çalışmaların sürdüğü gelen haberler arasında.

E-HACİZ 2017 YILINDA

Yasa değişikliği talebinin kabul edilmesi halinde uygulamanın yazılımın tamamlanması amacıyla yürürlük tarihi 1 Temmuz 2017 olarak planlanmış durumda. 

Yeni uygulamanın devreye girmesi halinde ise neredeyse 10 gün kadar sürebilen kağıt üzerindeki haciz işlemi de hızlandırılmış olacak. Öte yandan mimari projeler elektronik ortamda gönderilecek. Tuzla ve Karatay Belediyeleri ile pilot uygulama başlatılırken uygulama ile vatandaş ev aldığında kat mülkiyeti için gerekli olan mimari proje sistem üzerinden aktarılabilecek. Herhangi bir şekilde çıktı alınması gibi bir durum söz konusu olmayacak. Böylece sahtecilik ve dolandırıcılık gibi olaylarında önüne geçilmiş olacağının altı çiziliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..