Ordu Çevre Yolu ilk etabı ne zaman açılacak belli oldu

Türkiye'nin en pahalı otoyolu olarak tarihe geçen ve 8 yıllık sürede yapımı devam eden Ordu Çevre Yolu’nun birinci etabı için açılış tarihi açıklandı. Ordu Çevre Yolu ilk etabında trafik ne zaman akmaya başlayacak belli oldu.

Ordu Çevre Yolu ilk etabı ne zaman açılacak belli oldu
Editör: Hakan A.
18 Şubat 2019 - 07:37

Türkiye'nin dört bir tarafından sürdürülen ve gerek zamandan, gerekse enerjiden büyük tasarruf sağlayacak olan otoyol projeleri hızla devam ediyor. Bu dev otoyol projeleri arasında yıllardır süren projeler bulunuyor. Bölge ve coğrafi şartlar nedeniyle yıllardır çalışmaların sürdürüldüğü otoyol projelerinde sona geliniyor. Bu otoyol projeleri arasında sona gelinen Ordu Çevre Yolu projesi ilk etabında trafik akışı ne zaman yapılmaya başlanacak açıklandı. Ordu Belediye Başkanı Tekintaş, otoyolun açılacağı tarih olarak Mart ayı sonunu işaret etti.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 18 Şubat 2019 - İstanbul


Karadeniz sahil yolları ile Doğu Karadeniz’i Kafkasya’ya bağlayan Karadeniz Sahil Yolu’nun en önemli etapları arasında yer alan Karadeniz Bölgesi’nin en pahalı yatırımı olarak dikkat çeken Ordu Çevre Yolu otoyol projesinin birinci etabının hizmete gireceği tarih belli oldu.

Yapımına yaklaşık 8 yıl önce başlanan ve 2 milyar lira tutarında bir maliyeti bulunan dev otoyol projesinde nihai sona gelinmiş durumda. Açılışıyla bölgeye büyük bir tasarruf sağlatacak olan otoyol projesi için geri sayım başladı. Trafiğe açılacağı tarih ise belli oldu.Karadeniz ve Kafkaslar’ın jeostratejik, siyasi, ekonomik ve sosyal yönden büyük önem kazanması Karadeniz Sahil Yolu’nun da önemini arttırdı. 1990’lı yıllarda başlayan, 2007 yılında bitirilen bir çalışma ile Karadeniz kıyılarına dolgu yapılarak sahil yolu transit yol haline getirildi. Ancak 1994 yılında Ordu’da binlerce kişinin buluşmasıyla gerçekleştirilen protesto yürüyüşleri sonrası Ordu sahil yoluna dolgu yapılamadı. Bunun üzerine Ordu sahil yoluna dokunulmayarak çevre yolu yapılması kararı alındı.

Ordu Çevre Yolu ilk etabı ne zaman açılacak belli oldu

Çalışmalarına hızla başlanarak otoyol yapımına 8 yıl önce 2012 yılında başlandı. Türk mühendisleri tarafından bölgenin karmaşık zor coğrafi yapısı üzerinde hummalı çalışmalar ile dev otoyol projesinin yıllarca süren serüveninde sona gelindi. Perşembe ilçesi Akçaova’dan başlayıp Boztepe’nin altından biri 3 bin 300 metrelik, diğeri 2 bin metrelik toplam 5 bin 300 metrelik iki ayrı tünel açıldı. Tünel çıkışları viyadük ve kavşaklarla geçilerek 21 kilometre olarak projelendirilen yolun 11 kilometrelik bölümünde çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Ancak Öceli Tüneli çıkışında 400 metrelik bölümde iki yıldır süren heyelan sebebiyle yolun açılışı gecikti. Heyelanın önlenmesi için yolun kenar bölümlerine toplum uzunluğu 75 km olan 30-40 metre uzunluklarında yaklaşık bin adet fore kazık çakıldı.

Otoyol projesi hakkında son bilgileri paylaşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, otoyolun ne zaman açılacağına dair açıklamalarda bulundu. Tekintaş açıklamasında Mart ayını işaret etti.

Tekintaş,  “Niyetimiz büyük ihtimalle Mart sonu itibariyle, Nisan ayı içerisinde mutlaka açılacak. Bu bittikten sonra işimiz tamamlanmıyor. Biz de otogarı o tarafa taşıyacağız, şehir merkezindeki otobüslerle ilgili, şehirlerarası trafikle ilgili yükün tamamını oraya almış olacağız. Minibüslerin depolama sahasını oraya çekmiş olacağız ve biz de merkezden biraz daha rahatlayacağız” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum